Za nami 26. edycja Automation Fair

Tegoroczne targi odbyły się w dniach 15 i 16 listopada w Houston, i podobnie jak w poprzednich latach poprzedzone były dwudniowym forum Process Solutions User Group oraz konferencją Automation Perspectives, czyli corocznym, całodniowym spotkaniem przedstawicieli Rockwell Automation z mediami, obfitującym w prezentacje, panele dyskusyjne, briefingi i wywiady.

Ponad 10 tysięcy zwiedzających z całego świata, odwiedzających położone w samym sercu Houston George R. Brown Convention Center, na ponad 140 stoiskach przez dwa dni mogło zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami oferowanymi przez firmę Rockwell Automation, jak również jej partnerów na rynku amerykańskim, jak m.in. Festo, Fanuc, Flir, Fluke, Endress+Hauser, EPLAN, Pepperl+Fuchs czy Cisco, wziąć udział w dziewięciu forach tematycznych oraz 110 warsztatach i szkoleniach.

Rockwell, jak co roku podczas swojej flagowej imprezy, zaprezentował wiele nowości, m.in. nowy czujnik fotoelektryczny 42AF RightSight M30, miniaturowy czytnik kodów 48CR, komputer przemysłowy ControlLogix 1756, kompaktowy sterownik SIL2/PLdGuardLogix 5380 oraz sterownik bezpieczeństwa GuardLogix 5580 wraz z modułem wejść/wyjść COMPACT 5000, skaner bezpieczeństwa 442L SafeZone 3, moduł I/O FLEX 5000, napęd serwoKinetix 5700, panele operatorskie PanelView 5310 czy nowe napędy PowerFlex serii 750 marki Allen-Bradley, teraz dostępne w zakresie napięć od 200 V do 690 V.

Największym wydarzeniem Automation Fair 2017 była chyba jednak niewątpliwie oficjalna premiera platformy Scio – nowego narzędzia analitycznego Rockwella, umożliwiającego zaawansowaną, „inteligentną”, a zarazem opartą na intuicyjnym interfejsie agregację danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych, pochodzących praktycznie z niemal każdego źródła danych funkcjonującego w przedsiębiorstwie – od pojedynczych maszyn po systemy ERP. Tym samym projekt Scio to odpowiedź firmy Rockwell Automation na jeden z głównych problemów Przemysłu 4.0 oraz ery Big Data, czyli jak z niespotykanej dotąd ilości danych, we względnie tani i szybki sposób wyłuskać informacje kluczowe z punktu widzenia procesów decyzyjnych w przedsiębiorstwie.

Więcej o Scio oraz Automation Fair 2017 w Houston w numerze styczniowo-lutowym 2018 „Control Engineering Polska”.
Autor: Seweryn Ścibior (Control Engineering Polska)