Wraz z upływem czasu zmieniają się oczekiwania klientów

    Mateusz Wądzyński, inżynier wsparcia technicznego w firmie Simex

    Cena, wbudowana pamięć czy możliwości regulacyjne przestają odgrywać kluczową rolę przy doborze sterowników. Obecnie użytkownicy oczekują uniwersalnego oprogramowania narzędziowego, obsługującego całościowo system danego producenta. Wysoko ceniony jest dostęp do środowisk symulacyjnych, diagnostyka modułów we/wy, funkcje webowe, takie jak obsługa e-mail czy powiadamianie z użyciem SMS.
    W systemach automatyki morskiej coraz częściej spotykamy redundantne jednostki centralne sterowników. Nie sposób nie wspomnieć również o obsłudze protokołów komunikacyjnych. Najczęściej stosowanymi interfejsami pozostają RS-485 oraz Ethernet. Rozpowszechnienie w sieciach przemysłowych tego drugiego niewątpliwie przyczynia się do wzrostu zainteresowania systemami PC-based.
    Komputery przemysłowe znakomicie sprawdzają się w aplikacjach sterowania i kontroli maszyn. Cechują się dużą mocą obliczeniową oraz możliwością agregacji i akwizycji dużej ilości danych. Takie rozwiązania umożliwiają łatwą integrację z nadrzędnymi systemami informatycznymi.