W Hucie Łabędy powstanie nowa linia technologiczna

    Budowę nowej linii technologicznej zainaugurowano w piątek w Hucie Łabędy w Gliwicach, należącej do Grupy Kapitałowej Węglokoks. Inwestycja ma kosztować ok. 185 mln zł. Po jej uruchomieniu w zakładzie powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

    Rzeczniczka prasowa Huty Łabędy Marzena Mrozik poinformowała, że nowa linia umożliwi produkcję rur ze szwem do zastosowań ciśnieniowych w ciepłownictwie i transporcie mediów energetycznych oraz kształtowników konstrukcyjnych o przekrojach kwadratowych i prostokątnych. W piątek wmurowano pod nią kamień węgielny; uroczystość była połączona z obchodami Dnia Hutnika.

    Zarząd huty liczy, że oferta nowych produktów poszerzy bazę jej potencjalnych odbiorców w takich branżach jak górnictwo, gazownictwo, przemysł naftowy i energetyka cieplna. Uruchomienie nowej inwestycji to także otwarcie na nowe rynki – Europę Zachodnią oraz Stany Zjednoczone, o ile uda się uzyskać odpowiednie certyfikaty jakości.

    Planowana wielkość produkcji docelowo ma wynieść ok. 100 tys. ton rocznie. Ten poziom ma zostać osiągnięty w 2020 roku. Uruchomienie nowej inwestycji jest planowane na grudzień 2015 roku. Ma ona zostać włączona do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

    Huta Łabędy zatrudnia obecnie 490 osób. Należy do najstarszych hut na Śląsku – jej początki sięgają połowy XIX w. Produkuje głównie wyroby walcowane – kształtowniki różnych typów, m.in. kształtowniki konstrukcyjne dla budownictwa: ceowniki i dwuteowniki. Dysponuje też gięciarnią łuków, gdzie produkowane są łuki kopalniane na obudowy górnicze oraz inne akcesoria górnicze.