Trzy segmenty polskiego rynku druku 3D

    Jarosław Kozak, prezes zarządu w firmie Technology Applied

    Polski rynek druku 3D można podzielić na trzy podstawowe segmenty. Pierwszym jest rynek budowy maszyn i urządzeń. Polska jest dość mocno rozwinięta w segmencie produkcji maszyn typu FDM (drukujących z żyłki), a na naszym rynku jest co najmniej kilku dużych graczy w tym segmencie. Niestety, urządzenia typu FDM w znacznej większości to urządzenia nieprofesjonalne. Typowe problemy, z którymi możemy się zetknąć w tej technologii, to np. słabsza wytrzymałość mechaniczna osi. Jeżeli chodzi o urządzenia profesjonalne, czyli urządzenia drukujące z metalu (SLM/DMLS) oraz proszków poliamidowych (SLS), to jesteśmy pustynią. Pozostają zatem dystrybutorzy urządzeń zagranicznych, i tu możemy mówić o drugim segmencie.

    Ostatni segment rynku to usługi druku 3D oraz usługi prototypowania. Polska jest tutaj liczącym się graczem. Należy jednak uważać, aby w mnogości firm dostępnych na rynku nie natknąć się na biura, które udając profesjonalne firmy, drukują po garażach na drukarkach za 3000 złotych. Robi to krecią robotę całej branży, dlatego że zniechęca do druku 3D. Osoba, która nasłucha się w mediach o rewolucji druku 3D w przemyśle, a potem doświadczy niskobudżetowego druku na takim urządzeniu, najczęściej zniechęca się do druku w ogóle. Kosztuje nas to dużo pracy, aby takiego klienta przekonać, że druk drukowi nierówny i wydruk z taniego urządzenia jest oddalony o całe mile od profesjonalnych spieków laserowych wykonanych na urządzeniach, których ceny zaczynają się od 1 500 000 złotych.

    Jeżeli chodzi o czynniki hamujące rozwój branży druku 3D, to głównym utrudnieniem w tym obszarze, podobnie jak w innych, jest rozbudowana administracja państwowa i sprawozdawczość. Nie twierdzę jednak, że kontrola państwa jest zbędna ? wręcz przeciwnie. Jednak ilość przepisów oraz instytucji, które pilnują przestrzegania tych przepisów, jest zatrważająca, nie mówiąc już o tym, że przedsiębiorca niemal zawsze jest na widelcu jakiejś instytucji.