Rozwiązania IIoT, które w praktyce realizują koncepcję Przemysłu 4.0

Cyfrowa transformacja sektora produkcyjnego to proces, który dzieje się na naszych oczach.  To właśnie za nim idzie praktyczna realizacja koncepcji Przemysłu 4.0. By w pełni ją realizować, przedsiębiorstwa zainteresowane rozwojem zarówno na poziomie technologicznym jak i organizacyjnym, poszukują dedykowanych rozwiązań. W Comarch opracowujemy i rozwijamy konkretne produkty, które odpowiadają oczekiwaniom uczestników rynku.

Industry 4.0 – rewolucja czy ewolucja?

Dla wielu jest to jedynie szeroko promowany koncept kojarzony z minionymi rewolucjami przemysłowymi, niosącymi  znaczące zmiany technologii wytwarzania. W Comarch na koncepcję Industry 4.0 patrzymy raczej wieloaspektowo. Dla nas jest to zarówno ewolucja modeli biznesowych i organizacyjnych, jak i możliwość dostarczenia rozwiązań technologicznych, które zautomatyzują procesy zachodzące w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Industry 4.0 to nie jeden pojedynczy produkt czy usługa, ale kompozycja rozwiązań, których podstawą jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT).

IIoT według doświadczeń Comarch

Przekrój technologii, które towarzyszą realizowaniu koncepcji Industry 4.0 jest szeroki. Dlatego skupimy się na jednej szczególnej jaką jest IIoT –  ekosystem chmurowy dedykowany branży przemysłowej. W naszym przypadku mówimy o tworzeniu środowiska rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy, charakteryzujących się szerokimi możliwościami deweloperskimi.  Dostarczamy zarówno hardware, jak i software. Sercem naszego ekosystemu jest Platforma IoT wraz z elementami jakimi są: IoT Huby (odbiorniki) oraz Beacony Comarch (przekaźniki).

Co niesie ze sobą implementacja rozwiązań IIoT w sektorze produkcyjnym?

Industry 4.0 z rozwiązaniami Comarch

Nowoczesny zakład produkcyjny przetwarza liczne dane, które można wykorzystać w efektywny sposób w procesach wytwórczych. Z perspektywy naszych klientów istotnym jest wprowadzenie rozwiązań, umożliwiających retrofitting poszczególnych elementów, zamiast wymiany całej infrastruktury. Stąd też dużą uwagę przywiązujemy do implementacji inteligentnych produktów jak Smart Metering i Asset Tracking, o których dowiecie się więcej w darmowym White Paperze, dostępnym pod linkiem:

Damian Banat

Business Development Manager Comarch Technologies

e-mail: damian.banat@comarch.pl

LI: https://www.linkedin.com/in/damianbanat/