Raspberry Pi zwiększa zakres swoich możliwości dzięki platformie Embbeded Pi

    Od momentu premiery platformy Raspberry Pi, na rynku pojawił się szeroki wachlarz akcesoriów i kart rozszerzeniowych, zwiększających potencjał mikrokomputera opartego na technologii ARM. Jest to po części spowodowane rynkowym sukcesem Raspberry Pi oraz potrzebą użytkowników ?zrobienia czegoś innego? z ich komputerem. Niektórzy wysyłają je w kosmos, wykorzystują do produkcji lodów lub podłączają się do Twittera, co pozwala wkroczenie w świat elektroniki w niespotykany dotąd sposób. Wszystkie te zastosowania mają jedną cechę wspólną: możliwości Pi są nieograniczone, a kluczowe znaczenie ma w tym przypadku jedynie dostęp do kilku narzędzi i trochę wyobraźni.
    Jednym z najważniejszych obszarów, na który wkroczyły ostatnio maszyny Raspberry Pi jest dziedzina physical computing, gdzie komputery mają bezpośredni wpływ na ?świat rzeczywisty?, wykorzystując zwłaszcza nowe możliwości oferowane przez łączność bezprzewodową. Wejście na teren physical computing wymaga jednak opanowania podstaw programowania, a platforma Raspberry Pi jest pod tym względem liderem. 
    W realizacji różnorodnych projektów można posłużyć się kartami rozszerzeń takimi, jak PiFace Digital i Gertboard, które pozwalają kontrolować urządzenia fizyczne podłączone bezpośrednio do Pi lub bezprzewodowo skomunikowane z czujnikami znajdującymi się w innym miejscu. Można dzięki temu np. podłączyć, kontrolować i monitorować czujniki mierzące zmiany temperatury i oświetlenia, a potem wykorzystać zebrane dane do automatycznego włączania i wyłączania silników i zaworów. Jednym z zastosowań tego systemu są między innymi instalacje nawadniające, ale możliwe jest też wykorzystanie ich do zamykania i otwierania drzwi lub wykonywania zadań w bardziej wymagających przestrzeniach przemysłowych. 
    Platformy Raspberry Pi i Arduino dotychczas stanowiły osobne urządzenia, z różnymi zaletami i funkcjami. Nawiązanie fizycznej łączności nie było z początku możliwe z powodu odmiennych standardów interfejsów stosowanych w tych rozwiązaniach. Wprowadzenie na rynek rozwiązania Embedded Pi umożliwiło zasypanie przepaści między tymi urządzeniami. Dzięki swojej budowie, nowa platforma jest kompatybilna zarówno z Raspberry Pi jak i Arduino, pozwalając na fizyczne połączenie shield’ów obu platform przy pomocy Embedded Pi z kontrolerem MCU opracowanym przez STMicroelectronics. W ramach jednego systemu możliwe jest więc korzystanie z shieldów Raspberry Pi i Arduino razem lub osobno, co poszerza zakres dostępnych interfejsów i ich potencjał obliczeniowy.