Manipulator sterowany kciukiem z podświetleniem-seria TS

Miniaturowy manipulator serii TS Apem wykorzystuje czujniki Hall’a jako element sterujący, zapewniający proporcjonalne sterowanie i długą żywotność. Przy całkowitym poborze prądu nie większym niż 16mA, nowa wersja manipulatora z LED zapewnia dużą funkcjonalność w aplikacjach zdalnego sterowania bezprzewodowego, zwłaszcza tam, gdzie jest słabe oświetlenie, a długa żywotność baterii i zużycie energii są parametrem krytycznym.
Opcja podświetlenia ekranu wykorzystuje wprasowany w element sterujący przeźroczysty pierścień z poliwęglanu, który skutecznie rozprasza światło i zapewnia widoczność pod szerokim kątem widzenia.
Dostępne są opcje LED koloru czerwonego i niebieskiego.
Joystick zasilany jest napięciem 5V i dostarcza na wyjściu dwa sygnały proporcjonalne do wychylenia w osiach X-Y.
Jego zaletą jest wysoka dokładność i powtarzalność wyznaczania pozycji oraz dostępność w wykonaniu z interfejsem USB lub PWM a także wyjściem analogowym.
Dostępna jest ponadto wersja typu joyball, w której układ elektroniczny emuluje działania kursora ekranowego.
Od strony elektrycznej wbudowany układ elektroniczny spełnia wymagania odporności i emisji w zakresie EMC.
Konstrukcja joysticka jest odporna na narażenia środowiskowe (IP67-IP69K, zakres temperatur pracy od –40 do +85ºC) i pozwala na montaż z przodu lub z tyłu panelu czołowego za pomocą pierścieni z tworzywa i metalowych, także w wersji wzmocnionej, w której element mocujący jest przykręcany do panelu czołowego śrubami.

Trwałość mechaniczna konstrukcji sięga 1 mln cykli.

Element sterujący po puszczeniu jest ustawiany w pozycji środkowej za pomocą sprężyny, nie mniej siła wymagana do pełnego wychylania jest niewielka – tylko 3,1N. Jednocześnie elementy mechaniczne wykonane z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym wytrzymują siłę 150–200 N bez uszkodzenia konstrukcji, dzięki czemu joystick jest odporny na narażenia mechaniczne.

Manipulator w wersji z wyjściem analogowym dostarcza na wyjściu regulowanego napięcia o wartości 0-5 V, 0,25 do 4,75 V, 0,5 do 4,5 V lub 1-4 V. Dostępne są też różne kombinacje napięć dla poszczególnych osi, a także wykonania specjalne na zamówienie klienta.