Kierunki rozwoju rynku systemów wizyjnych

Wojciech Borawski, inżynier projektu, specjalista ds. systemów wizyjnych w firmie Automatech
Jeden z kierunków rozwoju rynku systemów wizyjnych stanowi miniaturyzacja systemów. Spowodowane jest to tym, że systemy wizyjne często dokładane są do istniejących już maszyn, na których ilość dostępnego miejsca pozostaje ograniczona. Z pomocą przychodzą nam wtedy kamery o mniejszych gabarytach, ale o parametrach takich jak standardowe kamery.
Co więcej, urządzenia do akwizycji i przetwarzania obrazu zawierają zintegrowane oświetlenie, wystarczające do najprostszych aplikacji. Wbudowane lampy sprawiają również, że systemy wizyjne stają się prostsze do wdrożenia. Ta cecha jest również ważna dla firm produkcyjnych, którym zależy na prostocie działania. Sprawia to, że nawet nieprzeszkolony personel jest w stanie zainstalować oraz obsługiwać system wizyjny. Właśnie do najprostszych aplikacji przeznaczone są czujniki wizyjne, które można programować bez specjalistycznej wiedzy czy oprogramowania. Producenci systemów wizyjnych dążą do tego, aby programowanie ich było możliwie łatwe, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcjonalności.
Do bardziej wymagających aplikacji producenci wciąż dostarczają nowe narzędzia wizyjne oraz ulepszają te już istniejące. Obecnie, np. przy wyszukiwaniu części, programy wizyjne są w stanie poradzić sobie ze zmianą wielkości szukanego elementu, częściowym jego przysłonięciem, a nawet niestabilnymi warunkami oświetleniowymi. Dzięki temu system wizyjny uodparnia się na zmienne warunki produkcyjne oraz staje się bardziej niezawodny. Właśnie niezawodność systemu wizyjnego jest, obok szybkości działania, cechą pożądaną przez odbiorców.