Horner APG XLe – kompaktowe sterowniki PLC zintegrowane z panelem

Ekonomiczny sterownik PLC zintegrowany z monochromatycznym panelem 2.25”. Kompaktowe rozmiary, wbudowane możliwość komunikacyjne (2x RS, CAN, Ethernet) oraz dotykowy panel operatorski pozwalają automatyzować małe obiekty wymagające łatwej obsługi.

XLe posiada 256 KB pamięci przeznaczonej na aplikację sterującą, która wykonywana jest z szybkością 0.7 ms/KB pamięci programu – pozwala to na obsługę programów sterujących w czasie rzeczywistym. Dostępne możliwości sprawiają, że rozwiązania te bardzo dobrze sprawdzają się podczas obsługi silników krokowych, falowników, czy innych urządzeń wykonawczych wykorzystywanych w aplikacjach wod-kan, OEM, maszynowych i innych.

Rozwiązania serii XLe w zależności od modelu posiadają wbudowaną obsługę pewnej ilości sygnałów dyskretnych i analogowych. Kanały analogowe mogą współpracować z czujnikami prądowymi (0-20mA, 4-20mA), napięciowymi (0-10V), termoparowymi oraz rezystancyjnymi, natomiast kanały dyskretne występują w wersji tranzystorowej lub przekaźnikowej. Każdy model sterownika XLe posiada wbudowane wejścia licznikowe HSC (10kHz), a modele z wyjściami tranzystorowymi mogą generować impulsy PWM/PTO (do 200kHz).

Gotowe bloki funkcyjne dostępne w oprogramowaniu pozwalają na bardzo szybkie budowanie programów sterujących. Konfiguracja komunikacji pomiędzy sterownikiem a innymi urządzeniami realizowana jest przy pomocy gotowych narzędzi i ogranicza się do podania parametrów pracy sieci, urządzeń podłączonych do sieci oraz listy rejestrów które chcemy z urządzeniem wymieniać.

Sterowniki serii XLe programowane są przy pomocy darmowego oprogramowania Cscape, które pozwala na konfigurację oraz budowanie ekranów operatorskich i algorytmów sterowania w 5 różnych językach programowania. Narządzie cechuje prosty i przejrzysty interfejs w języku polskim oraz zintegrowany system pomocy. Połączenie pomiędzy sterownikiem a narzędziem Cscape, w celu programowania może być realizowane za pośrednictwem portów szeregowych, opcjonalnego portu Ethernet, portu sieci CsCAN lub z wykorzystaniem komunikacji GSM.

Seria XLe może zostać rozbudowana o obsługę dodatkowych modułów komunikacyjnych. Przy ich pomocy sterownik ma znacznie większą funkcjonalność i może pracować w sieci Profibus DP jako urządzenie Slave oraz komunikować się w sieci GSM wysyłając i odbierając wiadomości SMS lub przesyłając dane pakietowo przy pomocy GPRS. Moduły komunikacyjne montowane są bezpośrednio na tylnej części sterownika zachowując jego kompaktową budowę.