Energoinstal uruchamia Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych

    Wytwarzający m.in. kotły i inne urządzenia energetyczne zakład w Porębie k. Zawiercia (Śląskie) stał się jednym z największych w Europie skupisk laserów przemysłowych. Dzięki nowoczesnej technologii produkcja jest szybsza i tańsza, a jakość wyrobów lepsza.
    Oficjalnie Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych giełdowej spółki Energoinstal ruszy w czerwcu tego roku. Prawie połowę wartej 32 mln zł inwestycji pokryją środki unijne z programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

    "Łączna moc zgromadzonych tu laserów to 32 kilowaty. To jedyne tego typu centrum w Europie, a zarazem drugie wyposażone w taką moc europejskie skupisko laserów – zaraz po jednym z niemieckich ośrodków wojskowych" – podkreślił prezes spółki Stanisław Więcek.

    Pomysłodawcy przedsięwzięcia, którego istotą jest wykorzystanie nowoczesnych technik spawania laserowego do produkcji części ciśnieniowych kotła, przekonują, że zastosowane w Porębie technologie plasują tutejszy zakład wśród innowacji na światową skalę. Jak mówią, takie inwestycje nie tylko poprawiają konkurencyjność firmy, ale – odpowiednio promowane – mogą także poprawiać wizerunek regionu i całej Polski.

    "W Polsce często boimy się publicznie, głośno mówić o tym, co udało się konkretnym firmom, by nie być posądzonym o ich reklamę. Szkoda, bo wśród wielu prywatnych przedsięwzięć są prawdziwe perełki, pokazujące, że stać nas na prawdziwy high-tech w wielu dziedzinach" – ocenia szef Rady Gospodarczej przy prezydencie Katowic, profesor ekonomii śląskich uczelni, Andrzej Barczak.

    Jego zdaniem, tego typu inwestycje dają potężne efekty nie tylko dla inwestorów, ale także dla całego regionu. "Dzięki temu możemy być postrzegani jako miejsce, gdzie mogą rozwijać się nowoczesne technologie; gdzie jest potrzeby do tego kapitał i zaplecze naukowe w postaci wyższych uczelni. Przy okazji pokazujemy, że potrafimy dobrze wydać unijne środki" – dodał Barczak, zachęcając do wspierania i promowania takich inicjatyw.

    W powszechnej opinii lasery najczęściej kojarzą się z barwnymi pokazami rozrywkowymi, sprzętem rtv czy nowoczesnymi urządzeniami medycznymi. Zdecydowanie mniej osób wie, że coraz powszechniej stosowane są również do cięcia, spawania i innych czynności przemysłowych. Prezes katowickiego Energoinstalu mówi, że jego firma zdecydowała się na kosztowne lasery przede wszystkim po to, by podnieść jakość produktów.