Duży może więcej – w Amsterdamie pokazano nową, polską drukarkę 3D Zortrax M300

Na odbywających się właśnie targach Additive Manufacturing Europe 2016 olsztyński Zortrax zaprezentował swoją nową drukarkę 3D. M300 to duży obszar roboczy odpowiadający na potrzeby profesjonalnych użytkowników druku 3D. 
Firma Zortrax, lider w dziedzinie druku 3D, producent nagradzanych w Polsce i na świecie drukarek 3D Zortrax M200,zaprezentowała swoje najnowsze urządzenie. Premiera drukarki 3D Zortrax M300 odbyła się na najważniejszych w Europie targach poświęconych technologiom przyrostowym i drukowi 3D – Additive Manufacturing Europe 2016.
Większe możliwości
Zortrax M300 bazuje na sprawdzonej i wielokrotnie nagradzanej konstrukcji modelu M200, ale oferuje znacznie większy obszar roboczy i nowe możliwości prototypowania. W przypadku Zortrax M200 duże modele trzeba było dzielić na części i drukować osobno, a następnie łączyć w całość – obszar roboczy tego modelu wynosi bowiem 200x200x180 mm. Nowe urządzenie cechuje się jednym z największych obszarów drukowania swojej klasie – 300x300x300 mm. Umożliwia to na przykład wydrukowanie w jednym kawałku kasku motocyklowego.
„Zortrax M300 jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Dostawaliśmy wiele sygnałów, że potrzebują oni urządzenia równie niezawodnego i precyzyjnego jak Model M200, ale zapewniającego przy tym możliwość drukowania dużych, profesjonalnych prototypów w jednej części” – mówi Rafał Tomasiak, CEO Zortrax oraz twórca urządzenia. „M300 to kolejny krok w stronę uproszczenia procesu drukowania dla końcowego odbiorcy. Brak konieczności łączenia mniejszych części prototypów sprawia, że proces wykończenia wydruku staje się mniej angażujący i czasochłonny” – dodał Tomasiak.
Sprawdzona konstrukcja
Nowe urządzenie Zortrax bazuje na tej samej konstrukcji co mniejszy model M200, wprowadza jednak kilka usprawnień. Jednym z nich są nowe szpule z materiałami do druku, które są większe niż w przypadku materiałów dla M200 oraz zapewniają podgląd zużycia materiału do druku, co umożliwia łatwiejsze planowanie kolejnych wydruków. Model M300 jest dostarczany w zestawie z osłonami komory drukującej. Takie zabezpieczenie chroni wydruk przed czynnikami zewnętrznymi a także pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz urządzenia, co zapobiega odkształceniom.
Urządzenie drukuje w technologii LPD (layer plastic deposition) polegającej na nakładaniu warstwa po warstwie rozpuszczonego w wysokiej temperaturze materiału do druku. Zortrax M300 pracuje w rozdzielczości od 90 do 300 mikronów z pojedynczego ekstrudera. Obszar roboczy urządzenia to 300x300x300 mm, zaś wymiary zewnętrzne wynoszą 490x490x560 mm. Łączność z drukarką 3D odbywa się za pomocą karty SD.  Dla Zortrax M300 dostępne będą 4 rodzaje materiałów do druku:

  • Z-ULTRAT – wszechstronny materiał pozwalający na przygotowywanie prototypów, o cechach podobnych jak modele z wtryskarek przemysłowych;
  • Z-HIPS – materiał powstały z myślą o druku dużych modeli o regularnej strukturze. Matowe wykończenie nadaje modelom gładką, jednorodną powierzchnię;
  • Z-GLASS – częściowo przepuszczający światło materiał powstały z myślą o prototypach, które docelowo produkowane będą z przezroczystego plastiku lub szkła;
  • Z-PETG – materiał odporny na działanie soli, kwasów i zasad pozwala na drukowanie prototypów mechanizmów ruchomych narażonych na kontakt z chemikaliami. Odznacza się również dużą, fizyczną odpornością.

Bogata oferta
Zortrax M300 klienci będą otrzymywać w zestawie pozwalającym na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z drukarką zaraz po wyjęciu jej z pudełka. Urządzenie sprzedawane będzie wraz ze szpulą materiału Z-ULTRAT oraz kluczem do oprogramowania Z-Suite. Ponadto w pudełku znajdzie się zestaw startowy zawierający akcesoria potrzebne do manualnego wykończenia wydrukowanych modeli (np. usunięcia materiału podporowego) oraz m.in. okulary i rękawice ochronne. Ponadto drukarka 3D Zortrax M300 dostarczana będzie wraz z  osłonami komory drukowania. Zapewniają one stabilną temperaturę w komorze, a przez to pozytywnie wpływają na precyzję wymiarową i powtarzalność wydruków.
Co jeszcze w Amsterdamie?
Drukarka Zortrax M300 wkrótce zostaniewprowadzona do sprzedaży na ponad 50 rynkach świata. Poza drukarką M300 na stosiku Zortrax na targach Additive Manufacture Europe 2016 można zobaczyć znane już drukarki 3D – M200 oraz Inventure, a także materiały do druku i oprogramowanie Z-Suite. Stoisko trudno przegapić, do jego odwiedzenia zachęcają wielkoformatowe wydruki, m.in. ogromny model superbohatera. Dokładny adres stanowiska Zortrax na AME 2016 to: Europaplein 22,1078 GZ Amsterdam, Hala 4/5 RAI Amsterdam, stoisko numer: 400. W trakcie trwania targów eksperci i pracownicy Zortrax są dostępni na spotkania biznesowe, można je umawiać poprzez formularz na stronie.