Dobre praktyki w doborze i montażu czujników

Narzędzia do monitorowania pracy maszyn to niezbędny element linii produkcyjnej. Coraz mniejsze, bardziej dokładne i efektywne, wspierają pracę inżynierów, usprawniając modernizację firm.

Niezawodne w kontrolowaniu

Czujniki przemysłowe mają zastosowanie w wielu branżach. Na polskim rynku główną grupę odbiorców stanowią przemysł maszynowy oraz produkcyjny. W czołówce znajduje się także przemysł ciężki, branża spożywcza, motoryzacja, transport oraz ochrona środowiska.

Technologie pomiarowe niosą za sobą możliwość usprawnienia niemal każdego procesu produkcyjnego. Regularna kontrola parametrów produkcyjnych umożliwia zaoszczędzenie zasobów. Szybka reakcja skraca czas przestoju maszyn w razie konieczności naprawy, a także sprawne wdrożenie optymalizacji zmniejszających m.in. nakład pracy inżynierów czy wykorzystanie surowców.

Przy wyborze czujników największą rolę odgrywają parametry techniczne tych urządzeń i możliwość odpowiedniego dopasowania ich do aplikacji wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Przed zakupem konkretnego produktu należy podjąć decyzję, które z parametrów będą dla nas kluczowe oraz jak bardzo uniwersalnych (lub specjalistycznych) rozwiązań potrzebujemy.

Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy wziąć również pod uwagę sam proces podłączenia oraz ilości energii, jakiej potrzebują czujniki. Sensory mogą działać w sposób zintegrowany lub też posiadać osobną elektronikę. Przy wyborze czujników duże znaczenie ma również ich wielkość, wytrzymałość oraz gwarancja. Obecnie najlepsi producenci oferują czujniki, które przesyłają sygnał do sterownika cyfrowo, na sygnale 24 V, dzięki czemu jest on precyzyjny i odpowiada dokładnie zmierzonej wartości. Rozwiązanie to zastąpiło system analogowy, którego dokładność często zawodziła.

W praktyce to proste

Montaż czujników, w zależności od producenta, może być mniej lub bardziej skomplikowany. Nowe technologie pozwalają na uproszczenie procesów, dzięki czemu w przypadku niektórych systemów do zamontowania wystarczą standardowe złącza M12. Dobrą praktyką jest także dołączanie jasnych i zrozumiałych instrukcji wraz ze schematami technicznymi. Wsparcie konsultantów, którzy będą pomocni przy montażu i kalibracji czujników, a także obsłudze panelu sterowania, jest dodatkowym atutem.

Po montażu czujników na linii produkcyjnej konieczna będzie kalibracja, aby dostosować sposób pomiaru do receptur i maszyn. Parametry ustawiamy i kontrolujemy przez panel sterowania. Praktycznym rozwiązaniem, które oferują niektórzy producenci, jest zablokowanie przycisków kontrolnych na urządzeniach. Zapobiega to rozregulowaniu czujników przez obsługę maszyn. Najbardziej nowoczesne systemy przesyłają zarówno dane procesowe, jak i serwisowe. Natychmiast informują np. o przerwaniu przewodu. W przypadku niektórych produktów dane diagnostyczne można odczytywać bez przerywania pracy.

Poznaj technologię bliżej

Niektórzy producenci w ramach promocji i edukacji rynku organizują cykliczne warsztaty i konferencje dla branży automatyki przemysłowej. Praktycy wymieniają się na nich fachową wiedzą oraz kompleksowo przedstawiają poszczególne produkty i usługi. Takie spotkania dają możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami oraz ich zastosowaniem w codziennej pracy.

Co więcej, nie musimy od razu decydować się na zakup systemu kontroli. Niektórzy producenci proponują wersję demonstracyjną, którą możemy przetestować bezpośrednio na naszej linii produkcyjnej. Oferują także pomoc w dobraniu odpowiedniego sprzętu i dostosowanie go do potrzeb danej firmy.

Marek Maciejewski ma 17-letnie doświadczenie w automatyce przemysłowej. Pracuje jako Senior Sales Engineer Systems and IoT w firmie ifm electronic, gdzie jest odpowiedzialny za wdrażanie projektów Linerecorder Smartobserver, IIoT i Big Data.