Bosch prezentuje Fabrykę Przyszłości w Hanowerze

Na Targach w Hanowerze 2019 Bosch pokazał innowacyjne rozwiązania dla Fabryki Przyszłości.
W ciągu ostatnich czterech lat obroty firmy Bosch ze sprzedaży rozwiązań Przemysłu 4.0 osiągnęły poziom ponad półtora miliarda euro. Bosch planuje uzyskiwać przychody w tym obszarze w wysokości jednego miliarda euro rocznie już od 2022 roku.
Na targach przemysłowych w Hanowerze koncern zaprezentował Fabrykę Przyszłości: autonomiczne pojazdy transportowe dostarczają części do zdigitalizowanych stanowisk pracy, roboty wspierają pracowników w procesie produkcji a kontrola jakości realizowana jest z pomocą sztucznej inteligencji (ang. AI – Artificial Intelligence). Dzięki technologii 5G komunikacja pomiędzy maszynami a urządzeniami produkcyjnymi przebiega bez zakłóceń i niemal w czasie rzeczywistym. Bosch zmienia wizję fabryki przyszłości w rzeczywistość.
Przemysł 4.0 wzmacnia konkurencyjność
Bosch bardzo wcześnie docenił potencjał Przemysłu 4.0. Od 2012 roku przedsiębiorstwo pracuje nad integracją produkcji oraz logistyki w sieci. Strategia ta przyczynia się do umocnienia konkurencyjności i rozwoju sektora techniki przemysłowej w Bosch: według wstępnych danych, w ubiegłym roku firma zwiększyła obroty w tym obszarze o 8,9%. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost wyniósł 11%. Przychody wzrosły do 7,4 mld euro.

– Przemysł 4.0 to opłacalna inwestycja. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym oraz integracji w sieci wzrasta wydajność, elastyczność i produktywność fabryk – mówi Rolf Najork, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH, odpowiedzialny za sektor Industrial Technology.

Potwierdzają to doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji projektów w fabrykach grupy Bosch. Przykładowo w zakładzie w Blaichach (region Allgäu w Niemczech) dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji udało się znacząco zwiększyć liczbę produkowanych układów ABS i ESP – aż o 200% w ciągu sześciu lat. Wszystko bez rozszerzenia parku urządzeń produkcyjnych, ani akwizycji.

Oprogramowanie ułatwia pracę na produkcji i w logistyce
Bosch wchodzi na rynek intralogistyki z autonomicznym systemem transportowym
Wysoce zautomatyzowana produkcja nie wykorzysta swojego potencjału, jeśli materiały nie zostaną dostarczone na czas i w odpowiedniej ilości na linię produkcyjną.

 Kompleksowe podejście do wizji fabryki przyszłości oznacza usuwanie barier i konsolidację: produkcja i logistyka to dziedziny, które należy rozwijać równocześnie. Tylko takie podejście może zapewnić sukces Przemysłu 4.0 – mówi Najork.

Transparentne łańcuchy dostaw

Na targach w Hanowerze Bosch Rexroth zaprezentował swój ActiveShuttle: autonomiczny pojazd transportowy (ang. AGV) przewozi materiały z magazynu na produkcję, dostarczając komponenty bezpośrednio do miejsca, w którym będą wykorzystywane. Ładunek i rozładunek komponentów odbywa się za pomocą zintegrowanej platformy z podnośnikiem. Ingerencja pracownika nie jest konieczna. Wyposażony w laserowe skanery ActiveShuttle sam odnajduje drogę, rozpoznaje inne pojazdy i osoby, a przy tym uczy się nowych rzeczy: system sporządza mapę obiektów znajdujących się na miejscu i na bieżąco ją aktualizuje.

Sprawdzone oprogramowanie
Oprogramowanie jako podstawa Przemysłu 4.0
Sukces fabryki przyszłości zapewnią ludzie, maszyny i dane. Inteligentne oprogramowanie dba o ich harmonijną współpracę.

– Trudno wyobrazić sobie Przemysł 4.0 bez oprogramowania. W dziale tworzenia oprogramowania Bosch Connected Industry w dalszym ciągu umacniamy naszą pozycję lidera w obszarze Przemysłu 4.0 i konsolidujemy nasze kompetencje w segmentach oprogramowania i usług pod marką Nexeed – mówi dr Stefan Aßmann, kierownik Bosch Connected Industry.

Rozwiązania tego działu wspierają klientów w nadzorze transportu, wydajnej i szybkiej produkcji oraz terminowej i bezpiecznej dostawie.
Przykład: w Nexeed Track and Trace transportowany towar sam przekazuje informację o swojej lokalizacji, temperaturze czy wstrząsach w trakcie transportu. Logistycy mają dzięki temu na bieżąco informację o statusie transportu, dzięki czemu mogą określić, czy towar dojdzie punktualnie i czy nie był narażony na potencjalne uszkodzenie.
Bosch zaprezentował na Targach w Hanowerze projekt przygotowany w oparciu o wyniki badań własnych koncernu: system wizualnego wykrywania wad produktu wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji (ang. AI).
Sztuczna inteligencja kluczową technologią w przyszłości
Z pomocą sztucznej inteligencji maszyny uczą się myśleć i pomagają ludziom przewidywać przyszłe zdarzenia. Kryje to w sobie ogromny potencjał. Czaso- i pracochłonne czynności można zlecić maszynom, odciążając w ten sposób ludzi.
 Sztuczna inteligencja jest kluczową technologią dla naszej firmy. Naszym celem jest, by do końca przyszłej dekady wszystkie produkty Bosch były wyposażone w sztuczną inteligencję lub były z jej pomocą projektowane i produkowane – mówi Najork.

Bosch stawia przy tym na rozwiązania, które są bezpieczne, wytrzymałe i zrozumiałe. Podczas targów w Hanowerze Bosch zaprezentował ViPAS – system wizualnej kontroli jakości oparty na sztucznej inteligencji. System wyposażony w chwytak, nowoczesne kamery i inteligentne oprogramowanie, jest łatwy i wygodny w obsłudze. Podczas testów pilotażowych przeprowadzonych w zakładzie produkcyjnym Bosch w Norymberdze system ViPAS pomyślnie przeszedł 12 000 cykli kontrolnych i okazał się skuteczny w 99,9% przypadków. Niemal bezbłędnie posortował części, klasyfikując je do grup „OK” lub „Nie OK”.  ViPAS przejdzie proces dalszej optymalizacji mającej na celu przygotowanie go do zastosowania w zakładach produkcyjnych różnego typu.

Elastyczna kontrola jakości różnych komponentów
Technologia 5G przyspiesza rozwój Przemysłu 4.0
Nowy standard sieci komórkowej 5G ma kluczowe znaczenie dla wielu zastosowań Przemysłu 4.0. Z pomocą 5G będzie można przesyłać dane nawet do stu razy szybciej niż dotychczas. Wzrasta niezawodność, natomiast do minimum spadają opóźnienia przy transferze danych. – Technologia 5G stanie się centralnym układem nerwowym fabryki przyszłości – przewiduje dr Andreas Müller, naukowiec pracujący w Bosch i przewodniczący inicjatywy 5G-ACIA (5G Alliance for Connected Industries and Automation). Bosch objął przewodnictwo w tej inicjatywie zrzeszającej już ponad 40 przedsiębiorstw oraz instytutów badawczych z całego świata, aby od początku przystosować nowy standard sieci komórkowej do potrzeb przemysłu. Jeszcze w tym roku firma planuje przeprowadzić testy sieci 5G w swoich fabrykach. Na targach w Hanowerze Bosch przedstawił zalety tego standardu wspólnie z partnerami: Nokią, Qualcomm i BigRep.
W tym celu przedsiębiorstwa po raz pierwszy pokazały integrację drukarki 3D w sieci 5G. Umożliwiło to przeniesienie części elementów sterujących, montowanych zazwyczaj w urządzeniu, do lokalnej chmury produkcyjnej. Dzięki temu urządzenie może być bardziej kompaktowe, tańsze i łatwiejsze w obsłudze.
Druk 3D w przemyśle

Źródło: Bosch