ABB mianuje Björna Rosengrena na stanowisko prezesa zarządu Grupy ABB

Rada nadzorcza Grupy ABB jednogłośnie mianowała Björna Rosengrena prezesem Grupy ABB na świecie. Björn Rosengren dołączy do ABB 1 lutego 2020 roku, a z dniem 1 marca 2020 roku zastąpi na stanowisku prezesa Petera Vosera. Wówczas Peter Voser wróci na swoje stanowisko prezesa rady nadzorczej ABB i będzie to od tego momentu jedyne stanowisko zajmowane przez niego w ABB.

Björn Rosengren ma 60 lat i jest Szwedem. Ma duże, międzynarodowe doświadczenie menedżerskie w biznesach przemysłowych. Od 2015 roku sprawował funkcję prezesa zarządu firmy Sandvik, globalnej firmy inżynierskiej zajmującej się zaawansowanymi technologiami. W tym czasie nadzorował pomyślne wdrożenie zdecentralizowanej struktury oraz poprawił zarówno rentowność, jak i pozycję finansową Sandvik. Wcześniej był prezesem Wärtsilä Corporation, która produkuje i serwisuje źródła zasilania i inny sprzęt dla rynków morskich i energetycznych (2011-2015). Spędził około 13 lat (1998-2011) na różnych stanowiskach kierowniczych w Atlas Copco , firmie która jest wiodącym na świecie dostawcą rozwiązań w zakresie zrównoważonej wydajności.

„Rada nadzorcza ABB cieszy się, że Björn Rosengren przejmie zarzadzanie firmą, wnosząc udokumentowane osiągnięcia w zakresie tworzenia wartości i dokładnie takie umiejętności menedżerskie, jakich ABB potrzebuje na kolejnym etapie transformacji”, powiedział Peter Voser, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ABB i obecny prezes zarządu firmy. „Po dokładnej analizie, rada nadzorcza ABB jest przekonana, że ​​Björn Rosengren jest najlepszym kandydatem do sprawowania funkcji prezesa. Rozumie, jak tworzyć dobre organizacje o zdecentralizowanych strukturach, wzmacniać pozycję ludzi i demonstrować kulturę współpracy, przy jednoczesnej dbałości o dobre wyniki firmy. Wraz z naszym silnym zespołem zarządzającym będzie realizował strategię ABB i dostarczy długoterminową wartość dla wszystkich naszych udziałowców.”

Mianowany na stanowisko prezesa Grupy ABB, Björn Rosengren, powiedział: „Jestem zaszczycony możliwością dołączenia do ABB, prawdziwie globalnego lidera technologicznego. W tak kluczowym momencie dla branży produkcyjnej, ABB musi nadal najlepiej zaspokajać potrzeby globalnych klientów dzięki unikalnej ofercie technologii i rozwiązań cyfrowych, aby pomóc im zwiększyć ich wydajność działania. Nie mogę się doczekać współpracy z moimi nowymi kolegami z całego świata, w celu zwiększenia wartości, poprzez realizację strategii Grupy ABB oraz pełne wzmocnienie pozycji naszych ludzi i biznesów.”


Źródło: ABB