Vision 2007: pod znakiem premier

Systemy wizyjne to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin automatyki przemysłowej. Doskonałą okazją do zaobserwowania najnowszych trendów były targi Vision 2007, które odbyły się w Stuttgarcie na początku listopada. To największa w Europie wystawa o tematyce wizyjnej.

Dla wielu producentów komponentów i oprogramowania wizyjnego stuttgardzka wystawa stała się doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszych produktów. Firma Imaging Development Systems (IDS) specjalizująca się dotychczas w kamerach z interfejsem USB 2.0, pokazała rodzinę kamer uEye z interfejsem GigE. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem jest możliwość budowania wielokamerowych aplikacji wizyjnych jednocześnie wykorzystujących interfejs USB i GigE za pomocą tego samego oprogramowania.

Z kolei Allied Vision Technologies przywiózł nową rodzinę kamer ? Stingray. Wykorzystują one do transferu interfejs IEEE1934b. Mają również wbudowane funkcje obróbki obrazu, co pozwala na przesyłanie wstępnie filtrowanych obrazów do komputera. Dalsa zaprezentowała nową kamerę Falcon 1.4M100 z interfejsem Power over Camera Link (PoCL). Kanadyjski producent pokazał również pierwszy framegrraber kompatybilny z PoCL ? X64 Xcelera CL Series. Z kolei Basler przedstawił dwie nowości. Jedną była kamera o rozdzielczości 5 megapikseli z serii pioneer, a drugą seria kamer scout z odwróconą o 90 stopni głowicą optyczną. Na stoisku Vision Components demonstrowano pierwszą tzw. inteligentną kamerę stereo, która składa się z dwóch identycznych matryc CCD jednocześnie pobierających obraz.

Nie tylko sprzęt

Również producenci oprogramowania wizyjnego wykorzystali Vision do przedstawienia nowości produktowych. MVTec pochwalił się Halcon 8.0, zaś Stemmer Imaging kolejną wersją Common Vision Blox 9.0.2. Pojawiła się również nowa wersja oprogramowania NeuroCheck ? 6.0. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji 5.1 pozwala na analizę obrazów kolorowych oraz ma wiele nowych funkcji zwiększających wygodę korzystania z oprogramowania.

Na targach swoje nowości przedstawiło znacznie więcej firm. Można było znaleźć nowe typy oświetlaczy, laserów czy obiektywów. Większość premier dowodzi, jak dynamicznie rozwija się rynek wizyjny. Coraz szybsze kamery wymuszają na producentach oświetlaczy budowanie bardziej wydajnego oświetlenia. Również twórcy oprogramowania muszą sprostać zadaniom stawianym przez coraz szybsze aplikacje wizyjne. Wystawcy dyskutowali również o pojawiającym sie standardzie GenICam. Standard ten ma pomóc programistom w tworzeniu oprogramowania wizyjnego bez ograniczeń co do rodzaju interfejsu kamery.

Podczas targów odbywał się cykl seminariów Industrial Vision Days 2007, podczas którego przedstawiciele producentów przedstawiali swoje najnowsze osiągnięcia z dziedziny systemów wizyjnych, a członkowie European Machine Vision Association (EMVA) mówili o rynku systemów wizyjnych w Europie oraz o kierunkach rozwoju aplikacji wizyjnych. Tym wystąpieniom tradycyjnie już patronował Machine Vision Group in the German Engineering Federation (VDMA). Z rozmów z wystawcami i przedstawicielami EMVA, VDMA i Automated Imaging Association wynika, że jeszcze przez wiele lat rynek systemów wizyjnych będzie się dynamicznie rozwijał, a wymagania jakościowe produktów sprawią, że aplikacje wizyjne będą niezbędne w większości gałęzi przemysłowych.

W tym roku po raz piętnasty przyznano nagrodę Vision Award ? ?Prize for Applied Image Vision?. Nagrodę otrzymała firma insitu za SPARC ? system kontroli powierzchni w trybie 3D.

Targi w liczbach

Na Vision 2007 prezentowało się 281 wystawców z 27 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku liczba ta wzrosła o 31%. Powierzchnia zajęta przez wystawców wynosiła 15 000 metrów kwadratowych. W tym roku zwiększyła się również liczba osób odwiedzających Targi. W ciągu trzech dni pojawiło się tam około 6 000 odwiedzających. Dzięki wzrostowi popularności systemów wizyjnych w Polsce, na targach można było spotkać wielu polskich inżynierów zainteresowanych nowościami na rynku wizyjnym. Wielu z nich szukało konkretnych rozwiązań do właśnie prowadzonych projektów. Niektóre firmy szukały również potencjalnych partnerów do współpracy.

Większość wystawców uznało tegoroczną wystawę za bardzo udaną. Wiele firm wykorzystało ją jako okazję do spotkań z dystrybutorami i klientami.

Zwiększone zainteresowanie targami świadczy o tym, że rynek systemów wizyjnych w Europie dynamicznie się rozwija. W tym roku po raz pierwszy targi Vision odbyły się w nowym miejscu ? New Trade Fair Centre Stuttgart, kilkadziesiąt metrów od lotniska.

Następna wystawa odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2008 r.

/tgo/