Trzy firmy z branży robotów współpracujących łączą się pod szyldem OnRobot A/S

Enrico Krog Iversen

Enrico Krog Iversen, pionier w dziedzinie robotów współpracujących, i Duński Fundusz Wzrostu ujawniają nowy, ambitny plan produkcji narzędzi montowanych na ramieniu robota

Spółka będzie rosła dzięki strategicznym akwizycjom oraz innowacjom technologicznym, operując na słabo zagospodarowanym rynku narzędzi do montowania na końcu ramienia robotów współpracujących. Zaczynając od fuzji trzech międzynarodowych firm, nowe przedsiębiorstwo OnRobot zamierza zostać światowym liderem na szybko rosnącym globalnym rynku, wzmacniając silną pozycję Danii w dziedzinie budowania robotów współpracujących.

Enrico Krog Iversen, były prezes czołowej w branży, pionierskiej firmy specjalizującej się w robotach współpracujących z ludźmi – Universal Robots – wraz z Duńskim Funduszem Wzrostu, podejmuje kolejne wyzwanie w dziedzinie automatyzacji, łącząc trzy innowacyjne przedsiębiorstwa produkujące narzędzia montowane na końcu ramion robotów, by ułatwić dalszy wzrost branży, której wartość według przewidywań wzrośnie do 8,5 miliarda dolarów do roku 2025.

Nowa spółka łączy amerykańską firmę Perception Robotics, węgierską OptoForce, oraz duńską On Robot, by zostać OnRobot – przedsiębiorstwem, które stworzy w dziedzinie narzędzi dla robotów współpracujących nową jakość. Siedziba OnRobot będzie w Danii, pod przewodnictwem Enrico Krog Iversena, a trzy tworzące ją podmioty będą również kontynuowały swoje indywidualne działania i rozwój. Oprócz tego globalna sieć dystrybutorów OnRobot będzie miała dostęp do lokalnego wsparcia sprzedaży, pomocy technicznej i szkolenia produktowego w regionalnych biurach firmy w Niemczech, Chinach, USA, Malezji i na Węgrzech – kolejne otwarte zostaną w 2018 r.

?Celem jest zbudowanie światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji narzędzi montowanych na ramieniu robota. Dzięki dalszym akwizycjom i współpracy, zamierzamy w ciągu kilku lat osiągnąć przychody przekraczające sto milionów dolarów? – powiedział Iversen. ?Bezpieczne, efektywne kosztowo i wszechstronne coboty (roboty współpracujące) stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ dysponują wyrafinowanym i intuicyjnym oprogramowaniem, które umożliwia łatwe ich zastosowanie do różnych celów. Łatwe do zintegrowania narzędzia montowane na ramieniu, jak chwytaki i czujniki, stają się istotnym czynnikiem w adaptacji tych potężnych automatów do różnorodnej liczby zadań?.

W 2015 r. Enrico Krog Iversen i Duński Fundusz Wzrostu sprzedali pionierską duńską firmę produkującą coboty, Universal Robots, amerykańskiej spółce Teradyne za 285 miliony dolarów. Nowe przedsięwzięcie tych dwóch inwestorów jeszcze bardziej umocni światową pozycję Danii w dziedzinie robotyki.

?W ciągu ostatnich lat Dania wypracowała sobie pozycję globalnego huba w dziedzinie technologii robotyki. Spółka Universal Robots była pionierem, a od tego czasu powstało wiele kolejnych firm, silnych i innowacyjnych, z korzeniami w duńskim Odense. Nowa spółka OnRobot ma potencjał nie tylko wejścia do światowej czołówki, ale także stania się katalizatorem dalszego rozwoju duńskiego klastra robotyki. Z wielką przyjemnością wspieramy ten trend poprzez nasze inwestycje i zapraszamy zarówno firmy, jak i inwestorów z całego świata, by do nas dołączyli? – powiedział Christian Motzfeldt, Prezes Duńskiego Funduszu Wzrostu.

Roboty współpracujące, mogące bezpiecznie pracować obok ludzi w zastosowaniach takich, jak pakowanie, kontrola jakości, przenoszenie materiałów, obsługa maszyn, montaż i spawanie, stanowią w tej chwili według Międzynarodowej Federacji Robotyki 3% globalnej sprzedaży robotów, ale do roku 2025 przewiduje się wzrost tego udziału do 34% wartego 25 miliardów dolarów rynku.

?Wzrost ten zdecydowanie zależeć będzie od tego, czy coboty znajdą więcej zastosowań? – dodał Iversen. ?Dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości bezpiecznej pracy obok ludzi są one znakomite dla małych i średnich wytwórców, którzy muszą konkurować na poziomie globalnym. Coboty są także coraz częściej integrowane przez bardzo dużych wytwórców, jak fabryki samochodów – gdzie przejmują procesy, których nie da się zautomatyzować za pomocą tradycyjnej robotyki. Gdy poszerzają się sposoby zastosowania cobotów, pojawia się także zapotrzebowanie na nowe narzędzia, które można szybko i łatwo zintegrować z interfejsem użytkownika cobota. Nowa firma OnRobot jest liderem w aktualnie bardzo silnym trendzie w dziedzinie automatyzacji. Łącząc unikalne możliwości technologii do montowania na ramieniu robota w ramach jednej firmy-parasola, zarządzanej przez najpotężniejsze umysły w branży robotyki, sprawimy, że ich podłączenie i zaprogramowanie będzie jeszcze prostsze. A tak przy okazji, nowa firma OnRobot poszukuje aktualnie pracowników do działu badań i rozwoju,? – powiedział Iversen.

OnRobot/Optoforce

Firmy wybrane pod kątem synergii, łatwości integracji i wizji

Trzy spółki, które utworzą nową firmę OnRobot, zostały dobrane ze względu na synergistyczne technologie montowane na ramieniu robota, możliwość łatwej integracji tych technologii w celu zapewnienia lepszego wsparcia oraz na długoterminową wizję i zdolności założycieli każdej z firm.

  • Spółka On Robot, założona w 2015 r., oferuje elektryczne chwytaki typu plug-and-play ? RG2 i RG6 ? montowane bezpośrednio na ramieniu robota, wysoce elastyczne i na tyle proste, że można je programować i obsługiwać z tego samego interfejsu, co robota, bez potrzeby wzywania inżynierów.
  • Spółka OptoForce, założona w 2012 r., oferuje czujniki siły/momentu dające robotom przemysłowym zmysł dotyku, aby mogły automatyzować zadania, które w przeciwnym wypadku wymagałyby zręczności ludzkiej dłoni.
  • Spółka Perception Robotics, założona w 2012 r., z siedzibą w Los Angeles, produkuje chwytaki z wrażliwymi na dotyk gumowymi czujnikami (?skórą?), dającymi robotom zmysł dotyku, dając systemom automatycznym szerokie możliwości posługiwania się materiałami. Jej pierwsze chwytaki będą dostępne w tym roku.

Na targach branżowych Automatica w czerwcu firma OnRobot zaprezentuje swoje pierwsze w pełni zintegrowane produkty z połączonymi interfejsami użytkownika, upraszczającymi zarówno rozwój, jak i wykorzystanie cobotów.

Źródło: OnRobot