Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Technologie rządzą przemysłem: trendy IT w branży przemysłowej 2017

-- piątek, 05 styczeń 2018

Rok 2017 w przemyśle minął pod znakiem nowych technologii. Coraz szersze zastosowanie znajdowały rozwiązania Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości – szczególnie przy wizualizacji produktów i procesów przemysłowych. Kluczowe jednak znaczenie wciąż miał Internet Rzeczy. Gartner szacuje, że liczba urządzeń podłączonych do sieci wyniosła w tym roku aż 8,4 miliarda.  Tak szybko rosnąca ilość generowanych danych pozwoliła na dynamiczny wzrost wykorzystywania Sztucznej Inteligencji i uczenia maszynowego.

IoT w służbie biznesu

Rynek Internetu Rzeczy (ang. Internet of

Things, IoT) stale się powiększa – średnia stopa wzrostu do 2020 roku ma wynosić prawie 29 proc. Oznacza to, że za 2 lata rynek IoT osiągnie wartość 457 mld dolarów i będzie prawie 3 razy większy niż do tej pory (2017 r.= 170 mld USD)[1]. Już w tym roku liczba połączonych urządzeń przekroczyła wielkość światowej populacji, a za 4 lata może wzrosnąć nawet do 25 mld[2].

W 2017 roku Internet Rzeczy wciąż rewolucjonizował świat technologii przemysłowych i odpowiadał za wiele rentownych inwestycji. Jednym z najbardziej powszechnych jego zastosowań była analityka biznesowa wspomagająca procesy decyzyjne, wsparta rzeczywistymi danymi pozyskiwanymi z otoczenia. Rozwiązania tego rodzaju tworzone były w oparciu o specjalistyczne platformy, które nie tylko zbierają i łączą dane, ale umożliwiają też ich wizualizację w zrozumiały i przystępny dla człowieka sposób. 

Co więcej, dzięki IoT maszyny i urządzenia pracują coraz bardziej autonomicznie. Nie tylko zbierają i komunikują dane, ale na ich podstawie samodzielnie podejmują decyzje. Procesy uczenia maszynowego sprawią, że coraz mniejsza liczba czynności wymaga ludzkiego nadzoru czy interwencji, a tym samym możliwe jest pozyskanie dodatkowego czasu na zadania związane z zarządzaniem lub też innymi złożonymi procesami biznesowymi, w których działalność i zaangażowanie człowieka odgrywa kluczową rolę.

Rozszerzona rzeczywistość przemysłu

Rewolucja związana z Wirtualną Rzeczywistością (ang. Virtual Reality, VR) i Rozszerzoną Rzeczywistością (ang. Augmented Reality, AR) tak naprawdę jeszcze nie wybuchła. Szacuje  się, że w 2017 roku wyprodukowano około 14 mln zestawów urządzeń AR/VR, z czego 90 proc. to narzędzia VR. Według danych IDC, stosunek ten ma się zmienić między 2020 a 2021 rokiem, kiedy to AR zyska na funkcjonalności. Spodziewana stopa wzrostu połączonego rynku, ma w najbliższych latach wynosić ponad 56 proc. 

Na ten moment, AR to wciąż technologia nowa. Znajduje ona jednak coraz więcej zastosowań, także w sektorze przemysłu, w którym zmiany i innowacje wdrażane są wolniej niż w pozostałych gałęziach gospodarki. Połączenie świata rzeczywistego z obrazem komputerowym, czyli przedstawionych graficznie danych z systemów IT, pozwala dziś przede wszystkim na zwiększenie efektywności działań serwisowych, ale nie tylko - jest ono także wykorzystywane do tworzenia wizualizacji wirtualnego produktu przed jego wyprodukowaniem. Szybki dostęp do informacji kontekstowych pozwala tam na znaczne przyspieszenie działania procesów i ludzi.

Digital Twin (Cyfrowy Ekwiwalent)

Przykładem połączonego zastosowania IoT, analityki biznesowej i AR jest tzw. Digital Twin, czyli  Cyfrowy Ekwiwalent. To wirtualny odpowiednik fizycznego elementu, stworzony przy pomocy zaawansowanych czujników i oprogramowania. Aby uzyskać cyfrową kopię dowolnego obiektu, systemy automatycznie zbierają i łączą wszystkie dostępne dane (m.in. przemysłowe i operacyjne), które po przetworzeniu przez algorytmy Sztucznej Inteligencji wizualizowane są na ekranie komputera lub w okularach Rozszerzonej Rzeczywistości.

Koncepcja Cyfrowego Ekwiwalentu powstała już 15 lat temu, jednak dopiero zaawansowane wdrożenie Internetu Rzeczy umożliwiło wykorzystanie go do optymalizacji procesów przemysłowych. Dzięki zastosowaniu Cyfrowego Ekwiwalentu można dokładniej zaplanować np. logistykę serwisu parku maszynowego czy zaopatrzenie w części zamienne. Można też przewidzieć awarię, zanim do niej dojdzie, co przekłada się na redukcję kosztów, znaczne oszczędności i zwiększenie wydajności produktów – opowiada Paweł Pacewicz, Kierownik ds. Projektów Strategicznych w Transition Technologies PSC. 

Wyścig po sztuczną inteligencję

Rozwiązania wykorzystujące Sztuczną Inteligencję pozwalają przedsiębiorstwom na zupełną zmianę sposobu wykorzystywania danych przemysłowych. Szybka analiza gigantycznych ilości informacji znajdujących się w chmurze oraz wyciągnięcie z nich wartościowych trendów i analiz to coraz powszechniejsze zjawisko. Ich wykorzystanie, wspólnie z Internetem Rzeczy, umożliwia chociażby przewidzenie potencjalnej awarii urządzenia z dużym wyprzedzeniem czy przeanalizowanie działania danego sprzętu i automatyczną optymalizację jego pracy. Rozwijane przez lata technologie AI wspomagają ludzi w procesach dedukcji, analizy i podejmowania decyzji. Sztuczna Inteligencja skupia w sobie wiele dyscyplin, w których komputery odwzorowują procesy naturalne dla ludzkiego mózgu, takie jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów i uczenie się.

Szacunki  pokazują, że rynek Sztucznej Inteligencji do 2021 roku zwiększy się aż o 50 proc[3]. Według McKinsey, inwestycje w Sztuczną Inteligencję to wyścig o patenty i uznanie własności intelektualnej. Przodują w nim Amerykanie, odpowiedzialni za 66 proc. wszystkich inwestycji[4]. 

Blockchain

Nieco z boku przemysłu, a jednak wciąż w kręgu jego zainteresowania, pozostaje Blockchain. Jest to technologia bazowa dla tak zwanych „kryptowalut”, czyli walut, za którymi nie stoi żadna państwowa instytucja finansowa. Blockchain pozwala na bezpieczne i przejrzyste dokonywanie transakcji, ponieważ nie da się zmienić lub zniszczyć ich historii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej technologii. Blockchain może być wykorzystywany również w przemyśle, a mowa tu m.in. o walidacji produktów w obszarze łańcucha dostaw, weryfikacji płatności, czy o zwiększeniu ich bezpieczeństwa. Sama technologia to łańcuch bloków służących do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych przez Internet. Rozwiązania oparte o technologię Blockchain pozostają jeszcze nowością, ale potencjał rynkowy już teraz jest obiecujący.       

IoT, Sztuczna Inteligencja, czy Rozszerzona Rzeczywistość to trendy, które przemysł powinien wykorzystywać i wykorzystuje coraz chętniej. Blockchain to z kolei rozwiązanie kojarzące się do tej pory głównie z kryptowalutami. Przemysł powoli odkrywa jednak jego zalety i stara się wdrożyć je w swoim sektorze. Możliwości, jakie dają te technologie, to coś, o czym do tej pory mogliśmy jedynie pomarzyć – teraz jednak stały się one rzeczywistością nowego przemysłu – podsumowuje Pacewicz.

Źródło: Transition Technologies


1. Statista, Size of the Internet of Things market worldwide in 2014 and 2020, by industry oraz Research and Markets, Internet of Things (IoT) Market by Software Solution (Real-Time Streaming Analytics, Security Solution, Data Management, Remote Monitoring, and Network Bandwidth Management), Service, Platform, Application Area, and Region - Global Forecast to 2022

2. Ericsson, Internet of Things forecast

3. Technavio, Global AI Market to Post Growth a CAGR of more than 50% by 2021

4. McKinsey, State Of Machine Learning And AI, 2017


Przeczytaj także

Rola systemów CNC i sterowników PLC w fabryce przyszłości
Wraz z rozwojem i zaawansowaniem automatyki produkcyjnej, przemysłowe sterowniki i systemy sterowania stają się coraz bardziej złożone, ale też bardziej efektywne; będzie to miało wpływ na zmianę... więcej »
Przemysł 4.0 na żywo w DECKEL MAHO Pfronten
Fabryka cyfrowa, integralne rozwiązania automatyzacji i doskonałość technologiczna – DMG MORI zaprezentuje pełen zakres kompetencji produkcyjnych podczas tradycyjnego wydarzenia DECKEL MAHO Pfronten... więcej »
Maksymalizowanie zwrotu z inwestycji za pomocą zintegrowanego podejścia do systemów sterowania
Nowoczesne programowalne sterowniki logiczne (PLC) łączą w sobie funkcje integracji i cyberbezpieczeństwa, a wykorzystanie standardu OPC UA w przetwarzaniu danych zapewnia większą wydajność produkcji... więcej »
Korzyści z zastosowania czujników magnetostrykcyjnych w turbinach wiatrowych
Magnetostrykcyjne liniowe czujniki położenia są przeznaczone do wykorzystania w zaawansowanym sterowaniu ruchem oraz przy współpracy z interfejsem CANopen. Stosuje się je w aplikacjach turbin... więcej »
2018: Odyseja informatyczna
Wszystko jest ze sobą połączone, a każdy element każdego przedmiotu ma na celu dostarczenie danych dla internetu rzeczy. Życie toczy się głównie z poziomu naszych telefonów. Coraz trudniej jest... więcej »
Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji
Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować nad zoptymalizowaniem procesu cyfrowej produkcji. Celem współpracy jest stworzenie nowej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Technovation Forum
2018-03-14 - 2018-03-15
Miejsce: Bydgoszcz
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa
Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy

Katalog

Turck sp. z o.o.
Turck sp. z o.o.
Wrocławska 115
45-836 Opole
tel. 77 443 48 00

zobacz wszystkie
SONDA


tak
nie
nie wiem


Wydania specjalne


Profesjonalne Tłumaczenia Techniczne
O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce