Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Szczytowe osiągnięcie: technologia ABB napędza nową kolejkę linową na Zugspitze

-- piątek, 22 grudzień 2017

Najnowocześniejsze silniki i napędy produkcji ABB zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność bijącej rekordy kolei linowej na najwyższej górze w Niemczech

Długie kolejki osób czekających na wjazd na najwyższą górę w Niemczech to

już prawdopodobnie przeszłość. I nie jest to jedyne osiągnięcie nowego systemu kolei linowej napędzanej przez urządzenia ABB, która została dzisiaj oddana do użytku, a która może przewieźć do 580 pasażerów na godzinę na szczyt najwyższej góry w Niemczech w Bawarskich Alpach.

Ta kolejka linowa z podwieszanymi gondolami kabinowymi jest rekordowa pod trzema względami: jej stalowa wieża o wysokości 127 metrów jest najwyższą na świecie; największa jest również różnica poziomów, która wynosi 1950 metrów, a trasa od podstawy góry do szczytu wynosząca 3213 metrów wyznaczyła rekord długości.

Nowy system zastąpił istniejącą od 50 lat kolejkę linową Eibsee. Będzie mógł przewozić blisko trzy razy więcej pasażerów na godzinę, co pomoże skrócić oczekiwanie na wjazd.

Operator Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG uruchomił tę bijącą rekordy kolejkę linową dzięki całej gamie innowacyjnych technologii dostarczonych przez ABB, która ma duże doświadczenie w rozwiązywaniu transportowych wyzwań w Alpach. 

– Większość kolejek linowych oraz wyciągów krzesełkowych w Szwajcarii jest napędzanych przez silniki i napędy produkcji ABB – mówi Hans-Georg Krabbe, przewodniczący rady nadzorczej ABB w Niemczech. – Mamy wyjątkową satysfakcję, że bierzemy udział w tak niezwykłym projekcie również tu, w Niemczech.

Dwusilnikowa konstrukcja o dużej mocy

Oczekiwania operatora kolejki jeśli chodzi o prostotę obsługi oraz poziom dostępności, były dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że system ma pracować 365 dni w roku bez względu na wiatr i pogodę. W takim otoczeniu bezpieczny i wygodny transport odbywający się na dużej wysokości zależy od perfekcyjnego współgrania silników, napędów i innych mechanizmów.

Przemieszczanie gondoli na tak dużą odległość przy nachyleniu do 104% (około 46 stopni) i prędkości 10,6 m/s wymaga znacznej mocy, którą dostarczają dwa trójfazowe silniki prądu zmiennego 800 kW produkcji ABB, umieszczone w dolnej stacji kolejki.

Alpejskie dziedzictwo ABB

Realizując projekty od końca XIX wieku, ABB zdobyło solidną reputację dostawcy bezpiecznych, niezawodnych i efektywnych energetycznie systemów transportowych dla regionu alpejskiego.

W przypadku słynnej 9-kilometrowej kolei zębatej Jungfrau, która została uruchomiona w 1912 roku, ABB była odpowiedzialna za jej elektryfikację, dzięki czemu połączenie mogło zostać w ogóle uruchomione. Dzisiaj technologie ABB nadal są odpowiedzialne za to, aby Jungfrau Railway przewoziło bezpiecznie ponad 1 mln pasażerów rocznie, nawet podczas ciężkich opadów śniegu, do najwyżej położonej w Europie stacji kolejowej Jungfraujoch (3454 m n.p.m.).

W ostatnim czasie oddano do eksploatacji najbardziej stromą na świecie kolejkę linowo-szynową w Stoos w szwajcarskich Alpach o długości 1,7 km. Jej dwa wagony o pojemności 136 pasażerów napędzane są wysokosprawnymi silnikami elektrycznymi zaprojektowanymi i wyprodukowanymi przez ABB, która dostarczyła też inne kluczowe podzespoły systemu. 

– Obecnie w znacznym stopniu koncentrujemy się na poprawie efektywności energetycznej – mówi Ueli Spinner, dyrektor ds. sprzedaży, kluczowych klientów i serwisu ABB w Szwajcarii. – Jednak również tam, gdzie w grę wchodzi wsparcie, obsługa i konserwacja oraz serwis, stajemy się preferowanym dostawcą dla operatorów kolei linowych.

Źródło: ABB 


Przeczytaj także

Rola systemów CNC i sterowników PLC w fabryce przyszłości
Wraz z rozwojem i zaawansowaniem automatyki produkcyjnej, przemysłowe sterowniki i systemy sterowania stają się coraz bardziej złożone, ale też bardziej efektywne; będzie to miało wpływ na zmianę... więcej »
Przemysł 4.0 na żywo w DECKEL MAHO Pfronten
Fabryka cyfrowa, integralne rozwiązania automatyzacji i doskonałość technologiczna – DMG MORI zaprezentuje pełen zakres kompetencji produkcyjnych podczas tradycyjnego wydarzenia DECKEL MAHO Pfronten... więcej »
Maksymalizowanie zwrotu z inwestycji za pomocą zintegrowanego podejścia do systemów sterowania
Nowoczesne programowalne sterowniki logiczne (PLC) łączą w sobie funkcje integracji i cyberbezpieczeństwa, a wykorzystanie standardu OPC UA w przetwarzaniu danych zapewnia większą wydajność produkcji... więcej »
Korzyści z zastosowania czujników magnetostrykcyjnych w turbinach wiatrowych
Magnetostrykcyjne liniowe czujniki położenia są przeznaczone do wykorzystania w zaawansowanym sterowaniu ruchem oraz przy współpracy z interfejsem CANopen. Stosuje się je w aplikacjach turbin... więcej »
2018: Odyseja informatyczna
Wszystko jest ze sobą połączone, a każdy element każdego przedmiotu ma na celu dostarczenie danych dla internetu rzeczy. Życie toczy się głównie z poziomu naszych telefonów. Coraz trudniej jest... więcej »
Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji
Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować nad zoptymalizowaniem procesu cyfrowej produkcji. Celem współpracy jest stworzenie nowej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Technovation Forum
2018-03-14 - 2018-03-15
Miejsce: Bydgoszcz
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa
Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy

Katalog

Turck sp. z o.o.
Turck sp. z o.o.
Wrocławska 115
45-836 Opole
tel. 77 443 48 00

zobacz wszystkie
SONDA


tak
nie
nie wiem


Wydania specjalne


Profesjonalne Tłumaczenia Techniczne
O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce