Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport: Polski rynek PLC, PAC oraz IPC

-- środa, 04 luty 2015

Rynek sterowników PLC, kontrolerów PAC i komputerów przemysłowych (IPC) w naszym kraju ciągle się rozwija. Mimo że dynamika wzrostu nie jest już tak duża jak w latach poprzednich, koniunktura ma tendencję lekkiego i stałego wzrostu. Wpływ na tę sytuację ma m.in. nieustająca automatyzacja przemysłu, ustawiczny spadek cen oferowanych produktów w wyniku rosnącej konkurencji, a także zwiększające się możliwości funkcjonalne i techniczne oferowanych rozwiązań.

Ze względu na funkcjonalność i szeroki zakres zastosowań wykorzystywanie sterowników PLC (Programmable Logic Controller) czy kontrolerów PAC (Programmable Automation Controller) w procesach przemysłowych jest obecnie standardem. Podobnie jest z komputerami przemysłowymi IPC (Industrial PC), które coraz częściej stają się centralnym elementem całego systemu sterowania, niezależnie od ich współpracy ze sterownikami.

Cena to nie wszystko

– Polski rynek jest coraz bardziej wymagający. Już nie wystarczy mieć w swojej ofercie produktów tanich, przeciętnych i gorszej jakości. Klienci oczekują od producentów bardzo dobrych i nowoczesnych rozwiązań oraz bezpieczeństwa w postaci kilkuletniej gwarancji – twierdzi Kamil Wachowicz z firmy Phoenix Contact.

Faktem jest, że z każdym rokiem przybywa firm oferujących sterowniki, kontrolery czy komputery IPC. Na rynku pojawia się wiele produktów „no name” o niezweryfikowanej jakości, pochodzących z Dalekiego Wschodu, które kuszą niską ceną.

Jednak, jak wynika z obserwacji Kamila Wachowicza, o ile jeszcze kilka lat temu jedynym kryterium wyboru produktu/rozwiązania była cena, o tyle dziś pozostaje ona oczywiście ważnym czynnikiem, ale w coraz większym stopniu liczy się jakość, funkcjonalność, marka produktu, obsługa serwisowa czy dostępność części zamiennych.

Opinię tę potwierdzają dane zebrane wśród użytkowników oraz dostawców, biorących udział w sondażu przeprowadzonym przez redakcję „Control Engineering Polska”. Jak pokazano na rysunku 1, oprócz ceny ważnym czynnikiem zakupowym są m.in.: niezawodność i czas bezawaryjnej pracy, możliwość łatwego doboru modułów czy marka producenta.

Również zdaniem ankietowanych dostawców cena to nie jedyne kryterium, którym kierują się klienci. Na równi z ceną stawiana jest niezawodność i czas bezawaryjnej pracy. Ponadto za bardzo istotne czynniki zostały uznane: łatwość programowania, wbudowana obsługa interfejsów komunikacyjnych oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W celu uzupełnienia warto nadmienić, że wśród odpowiedzi „inne” znalazły się m.in. funkcje webowe (e-mail, SMS) czy środowisko symulacyjne.


Przeczytaj także

Badanie rynku: Integracja systemów - 5 czynników wpływających na powodzenie działań integratorów
W badaniu dotyczącym integracji systemów, przeprowadzonym przez Control Engineering, ankietowani wskazali pięć najważniejszych czynników wpływających na przebieg procesów integracji systemów. ... więcej »
Inteligentna automatyka: Platforma dla inteligencji procesowej i ulepszeń procesów
Lukę w komunikacji pomiędzy halą fabryczną a częścią biurową firmy można wypełnić przez integrowanie systemów sterowania procesem z systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP)... więcej »
OMRON: jesteśmy gotowi na przyszłość sektora wytwórczego
Podczas targów Hannover Messe 2017 miałem okazję spotkać się z Timem Foremanem, dyrektorem pionu R&D w Omron Europe, aby porozmawiać z nim o najważniejszych wydatkach... więcej »
Inteligentne maszyny: Urządzenia mechatroniczne – projektowanie pod kątem funkcjonalności
Przyglądając się projektom mechatronicznym, bardzo łatwo dostrzec ich złożoność oraz interdyscyplinarność w podejściu autorów do kwestii konstrukcyjnych. Liczą się tu przede wszystkim takie... więcej »
Inteligentne maszyny: Technologie ery IIoT
Zasadnicze postępy w dziedzinie rozproszonych i połączonych w sieci maszyn, mających możliwość sterowania w czasie rzeczywistym, obejmują heterogeniczną architekturę obliczeniową,... więcej »
Otwarcie Laboratorium Safety na Politechnice Warszawskiej
Dnia 1 czerwca 2017 roku, w trakcie spotkania przedstawicieli firmy Omron Electronics z pracownikami naukowymi Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, odbyło się oficjalne... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

PROCESS AUTOMATION
2017-09-07 - 2017-09-08
Miejsce: Kraków
ENERGETAB 2017
2017-09-12 - 2017-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
Robotech Robotics Technology Conference
2017-09-19 - 2017-09-19
Miejsce: Wrocław
Europejski Kongres Lean Manufacturing
2017-09-28 - 2017-09-29
Miejsce: Katowice
Targi 4INSULATION
2017-10-11 - 2017-10-12
Miejsce: Kraków
EFE 2. Targi Efektywności Energetycznej
2017-10-11 - 2017-10-12
Miejsce: Kraków

Katalog

Comau Poland Sp. z o.o.
Comau Poland Sp. z o.o.
Turyńska 100
43-100 Tychy
tel. +48 502 185 687

ASTOR Sp. z o.o.
ASTOR Sp. z o.o.
Smoleńsk 29
31-112 Kraków
tel. 12 428 63 00

ABB Sp. z o.o.
ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel. 32 79 09 222

zobacz wszystkie
SONDA


tak
nie
nie wiem


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce