Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport: Polski rynek PLC, PAC oraz IPC

-- środa, 04 luty 2015

Rynek sterowników PLC, kontrolerów PAC i komputerów przemysłowych (IPC) w naszym kraju ciągle się rozwija. Mimo że dynamika wzrostu nie jest już tak duża jak w latach poprzednich, koniunktura ma tendencję lekkiego i stałego wzrostu. Wpływ na tę sytuację ma m.in. nieustająca automatyzacja przemysłu, ustawiczny spadek cen oferowanych produktów w wyniku rosnącej konkurencji, a także zwiększające się możliwości funkcjonalne i techniczne oferowanych rozwiązań.

Ze względu na funkcjonalność i szeroki zakres zastosowań wykorzystywanie sterowników PLC (Programmable Logic Controller) czy kontrolerów PAC (Programmable Automation Controller) w procesach przemysłowych jest obecnie standardem. Podobnie jest z komputerami przemysłowymi IPC (Industrial PC), które coraz częściej stają się centralnym elementem całego systemu sterowania, niezależnie od ich współpracy ze sterownikami.

Cena to

nie wszystko

– Polski rynek jest coraz bardziej wymagający. Już nie wystarczy mieć w swojej ofercie produktów tanich, przeciętnych i gorszej jakości. Klienci oczekują od producentów bardzo dobrych i nowoczesnych rozwiązań oraz bezpieczeństwa w postaci kilkuletniej gwarancji – twierdzi Kamil Wachowicz z firmy Phoenix Contact.

Faktem jest, że z każdym rokiem przybywa firm oferujących sterowniki, kontrolery czy komputery IPC. Na rynku pojawia się wiele produktów „no name” o niezweryfikowanej jakości, pochodzących z Dalekiego Wschodu, które kuszą niską ceną.

Jednak, jak wynika z obserwacji Kamila Wachowicza, o ile jeszcze kilka lat temu jedynym kryterium wyboru produktu/rozwiązania była cena, o tyle dziś pozostaje ona oczywiście ważnym czynnikiem, ale w coraz większym stopniu liczy się jakość, funkcjonalność, marka produktu, obsługa serwisowa czy dostępność części zamiennych.

Opinię tę potwierdzają dane zebrane wśród użytkowników oraz dostawców, biorących udział w sondażu przeprowadzonym przez redakcję „Control Engineering Polska”. Jak pokazano na rysunku 1, oprócz ceny ważnym czynnikiem zakupowym są m.in.: niezawodność i czas bezawaryjnej pracy, możliwość łatwego doboru modułów czy marka producenta.

Również zdaniem ankietowanych dostawców cena to nie jedyne kryterium, którym kierują się klienci. Na równi z ceną stawiana jest niezawodność i czas bezawaryjnej pracy. Ponadto za bardzo istotne czynniki zostały uznane: łatwość programowania, wbudowana obsługa interfejsów komunikacyjnych oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W celu uzupełnienia warto nadmienić, że wśród odpowiedzi „inne” znalazły się m.in. funkcje webowe (e-mail, SMS) czy środowisko symulacyjne.


Przeczytaj także

Rola systemów CNC i sterowników PLC w fabryce przyszłości
Wraz z rozwojem i zaawansowaniem automatyki produkcyjnej, przemysłowe sterowniki i systemy sterowania stają się coraz bardziej złożone, ale też bardziej efektywne; będzie to miało wpływ na zmianę... więcej »
Przemysł 4.0 na żywo w DECKEL MAHO Pfronten
Fabryka cyfrowa, integralne rozwiązania automatyzacji i doskonałość technologiczna – DMG MORI zaprezentuje pełen zakres kompetencji produkcyjnych podczas tradycyjnego wydarzenia DECKEL MAHO Pfronten... więcej »
Maksymalizowanie zwrotu z inwestycji za pomocą zintegrowanego podejścia do systemów sterowania
Nowoczesne programowalne sterowniki logiczne (PLC) łączą w sobie funkcje integracji i cyberbezpieczeństwa, a wykorzystanie standardu OPC UA w przetwarzaniu danych zapewnia większą wydajność produkcji... więcej »
Korzyści z zastosowania czujników magnetostrykcyjnych w turbinach wiatrowych
Magnetostrykcyjne liniowe czujniki położenia są przeznaczone do wykorzystania w zaawansowanym sterowaniu ruchem oraz przy współpracy z interfejsem CANopen. Stosuje się je w aplikacjach turbin... więcej »
2018: Odyseja informatyczna
Wszystko jest ze sobą połączone, a każdy element każdego przedmiotu ma na celu dostarczenie danych dla internetu rzeczy. Życie toczy się głównie z poziomu naszych telefonów. Coraz trudniej jest... więcej »
Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji
Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować nad zoptymalizowaniem procesu cyfrowej produkcji. Celem współpracy jest stworzenie nowej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Technovation Forum
2018-03-14 - 2018-03-15
Miejsce: Bydgoszcz
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa
Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy

Katalog

Turck sp. z o.o.
Turck sp. z o.o.
Wrocławska 115
45-836 Opole
tel. 77 443 48 00

zobacz wszystkie
SONDA


tak
nie
nie wiem


Wydania specjalne


Profesjonalne Tłumaczenia Techniczne
O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce