Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Moduł sztucznej inteligencji Rockwell Automation Projekt Sherlock modeluje, monitoruje i optymalizuje operacje przemysłowe

-- czwartek, 04 styczeń 2018

Tworzenie rozwiązań z zakresu analityki diagnostycznej dla operacji przemysłowych zawsze wymagało doświadczonych specjalistów od zaawansowanej analizy danych posiadających głębokie zrozumienie istoty analizowanej aplikacji. Eksperci potrzebowali tygodni, miesięcy a niekiedy nawet lat na zrozumienie działania i stworzenie modelu systemu. Ta wiedza jest teraz dostępna w nowym module sztucznej inteligencji Project Sherlock, który został zaprezentowany przez Rockwell Automation na organizowanych przez firmę targach Automation Fair w Houston.

Przetwarzający dane algorytm analityczny jest dostarczany z modułem instalowanym bezpośrednio w kasecie sterownika. Po zainstalowaniu w systemie moduł Project Sherlock wykorzystuje nowatorskie oparte na prawach fizyki modelowanie do „uczenia się” aplikacji zarządzanych przez sterownik. W celu identyfikacji zadań, algorytm przeszukuje zmienne sterownika lub daje użytkownikowi możliwość wyboru obiektu do modelowania przez wybór wejść i wyjść w instrukcji add-on (AOI). Project Sherlock w błyskawiczny sposób uczy się w oparciu o strumień danych przepływających przez sterownik, tworząc model. Proces ten może być wykonany w ciągu zaledwie kilku minut. Nie są wymagane do tego ogromne ilości danych historycznych ani udostępnienie danych poza warstwę automatyki.

Po zbudowaniu modelu moduł Project Sherlock w sposób ciągły monitoruje działanie, wyszukując anomalii względem jej zidentyfikowanego, zasadniczego przebiegu. Po wykryciu problemu układ generuje alarm wyświetlany na ekranie panelu operatorskiego lub komputera. W przyszłości działanie układu nie będzie ograniczać się tylko do samej diagnostyki i będzie podpowiadać użytkownikom sposoby rozwiązania problemu lub będzie automatycznie dostosowywać parametry systemu w celu usunięcia problemu bez konieczności interwencji człowieka.

„Projekt Sherlock oferuje producentom przemysłowym niesamowicie inteligentną analizę danych w pakiecie, łatwym do wdrożenia” – mówi Jonathan Wise, lider w dziale sterowania i wizualizacji firmy Rockwell Automation. „Ponieważ nasi klienci przechodzą etap transformacji cyfrowej, wykorzystując dane produkcyjne do poprawy wyników biznesowych, nie mogą oni czekać na analizy przygotowywane przez specjalistów analityków. Zakładając nawet, że tacy specjaliści od zaawansowanej analizy danych przemysłowych byliby dostępni, nie każda firma ma czas lub środki, aby ich zatrudnić. Oferowane narzędzie maszynowego uczenia się dostarcza zaawansowanych analiz danych z infrastruktury systemu automatyki, bez żadnych dodatkowych czynności, przynosząc pierwsze efekty dosłownie chwilę po zainstalowaniu w kasecie Logix.”   

Diagnostyka modułu Project Sherlock charakteryzuje się znacząco zredukowaną liczbą fałszywych alarmów w porównaniu do innych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji dzięki opartemu na prawach fizyki modelowaniu oraz założeniu wykorzystywania w zastosowaniach przemysłowych. Na przykład, sztuczna inteligencja modułu Project Sherlock potrafi wykrywać, czy uchyb temperatury w kotle jest wynikiem niewielkiej zmiany w operacjach realizowanych we wcześniejszych odcinkach linii procesowej czy nieprawidłowością, która wymaga korekty.

Pierwsza wersja modułu Project Sherlock będzie zawierała gotowe wzorcowe modele dla działania kotłów, pomp i agregatów chłodniczych, idealnie nadające się do zastosowań procesowych lub hybrydowych. Użytkownicy mogą tworzyć modele dla dodatkowych zastosowań przy użyciu kreatora konfiguracji.

Komunikacja z modułem jest traktowana przez sterownik priorytetowo, dzięki czemu użytkownicy mogą określać ilość wysyłanych danych oraz czas dla transmisji danych. Moduł nie powoduje zwiększenia obciążenia procesora sterownika ani zwiększenia ruchu sieciowego. Pilotażowe moduły Project Sherlock pracują już od 18 miesięcy. Moduł będzie dostępny w sprzedaży w połowie 2018 roku.

Ten nowy silnik sztucznej inteligencji jest częścią większego, rozwijającego się ekosystemu rozwiązań analitycznych oferowanych przez Rockwell Automation, które są przeznaczone dla różnych urządzeń, maszyn i systemów funkcjonujących w zakładzie, jak również w całym przedsiębiorstwie. Programiści Rockwell Automation pracują nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań, aby użytkownicy narzędzi FactoryTalk Analytics for Devices mogli komunikować się z modułem Project Sherlock za pośrednictwem chatbota Shelby oraz powiadomień na urządzenia mobilne. Analizy danych z modułu Project Sherlock będą mogły być w łatwy sposób integrowane z platformą FactoryTalk Analytics, aby umożliwić włączanie danych z poziomu instalacji produkcyjnej w strategie analizy biznesowej.

Źródło: Rockwell Automation


Przeczytaj także

Rola systemów CNC i sterowników PLC w fabryce przyszłości
Wraz z rozwojem i zaawansowaniem automatyki produkcyjnej, przemysłowe sterowniki i systemy sterowania stają się coraz bardziej złożone, ale też bardziej efektywne; będzie to
miało wpływ na zmianę... więcej »
Przemysł 4.0 na żywo w DECKEL MAHO Pfronten
Fabryka cyfrowa, integralne rozwiązania automatyzacji i doskonałość technologiczna – DMG MORI zaprezentuje pełen zakres kompetencji produkcyjnych podczas tradycyjnego wydarzenia DECKEL MAHO Pfronten... więcej »
Maksymalizowanie zwrotu z inwestycji za pomocą zintegrowanego podejścia do systemów sterowania
Nowoczesne programowalne sterowniki logiczne (PLC) łączą w sobie funkcje integracji i cyberbezpieczeństwa, a wykorzystanie standardu OPC UA w przetwarzaniu danych zapewnia większą wydajność produkcji... więcej »
Korzyści z zastosowania czujników magnetostrykcyjnych w turbinach wiatrowych
Magnetostrykcyjne liniowe czujniki położenia są przeznaczone do wykorzystania w zaawansowanym sterowaniu ruchem oraz przy współpracy z interfejsem CANopen. Stosuje się je w aplikacjach turbin... więcej »
2018: Odyseja informatyczna
Wszystko jest ze sobą połączone, a każdy element każdego przedmiotu ma na celu dostarczenie danych dla internetu rzeczy. Życie toczy się głównie z poziomu naszych telefonów. Coraz trudniej jest... więcej »
Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji
Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować nad zoptymalizowaniem procesu cyfrowej produkcji. Celem współpracy jest stworzenie nowej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Technovation Forum
2018-03-14 - 2018-03-15
Miejsce: Bydgoszcz
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa
Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy

Katalog

Turck sp. z o.o.
Turck sp. z o.o.
Wrocławska 115
45-836 Opole
tel. 77 443 48 00

zobacz wszystkie
SONDA


tak
nie
nie wiem


Wydania specjalne


Profesjonalne Tłumaczenia Techniczne
O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce