Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Hannover Messe 2018 pod hasłem „Zintegrowany Przemysł – Połącz & Współpracuj”

-- środa, 07 luty 2018

„Współpraca ludzi i maszyn”, „Energia dla przemysłu” oraz „Logistyka 4.0” to dominanty tematyczne tegorocznych targów technologii przemysłowych w Hanowerze, które odbędą się już pod koniec kwietnia. 6 lutego br., w na terenie Targów Hanowerskich odbyła się coroczna konferencja prasowa poświęcona nadchodzącej edycji tej wiodącej na świecie imprezy wystawienniczej.

Integracja systemów automatyki, platform IT oraz uczenia maszynowego wznosi czwartą rewolucję przemysłową na kolejny poziom – mówi dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG. – Z hasłem „Zintegrowany Przemysł – Połącz & Współpracuj” jako tematem przewodnim, Hannover Messe 2018 pozwoli zwiedzającym z całego świata doświadczyć zupełnie nowych form pracy, współpracy i biznesu, które stale urzeczywistniają się w naszym coraz bardziej zcyfryzowanym i usieciowionym pejzażu przemysłowym. 

Uczenie maszynowe i roboty współpracujące, czyli człowiek ponownie w centrum uwagi

We wspomniane wyżej hasło Connect&Collaborate doskonale wpisują się roboty współpracujące, których podczas towarzyszącej konferencji mini-wystawie zobaczyć można było co najmniej trzy. Jednym z nich był dobrze znany wszystkim robot UR5, zastosowany w aplikacji autonomicznego skanera 3D prezentowanego na stoisku Instytutu Fraunhofera. Drugim – nowy, sześcioosiowy robot współpracujący HeiMo firmy Stäubli, w Hanowerze zaprezentowany w wykonaniu sterylnym, przeznaczonym m.in. do cleanroomów czy przemysłu farmaceutycznego. Trzecim – również całkowita nowość: niezwykle lekki robot BionicCobot firmy Festo, poruszany sprężonym powietrzem i łatwo programowalny dzięki aplikacji na iPada.

Inny wymiar współpracy człowiek-maszyna, tym razem „nie-robotyczny”, pokazała firma Lenze w nowej serii napędów, których diagnostyka odbywa się za pośrednictwem komend głosowych formułowanych w języku naturalnym, dzięki systemowi rozpoznawania mowy Alexa (Alexa Voice Service, AVS). Jak przekonują przedstawiciele firmy, systemy głosowe, znane choćby z obsługi urządzeń konsumenckich jak smartfony, nawigacje samochodowe czy systemy info-rozrywki, dzięki wyeliminowaniu nadmiaru informacji wizualnej oraz konieczności używania rąk stanowią przyszłość systemów automatyki, a zwłaszcza ich konserwacji.

Gdzie Logistyka 4.0 spotyka Przemysł 4.0…

Napędy komunikujące się z użytkownikiem w języku naturalnym czy autonomiczny skaner 3D to nie jedyne „inteligentne” maszyn, jakie pojawiły się podczas Hannover Messe Preview.

Wiele uwagi pojazdom autonomicznym poświęcił w swojej prezentacji pt. „Inteligentna sensoryka w fabryce przyszłości” prezes firmy SICK AG, dr Robert Bauer, a nawet jeden z takich pojazdów, autonomiczny robot intralogistyczny Magazino, prezentowany był podczas części oficjalnej konferencji, wzbudzając duże zainteresowanie dziennikarzy.

Cyfryzacja, autonomia i zintegrowany przemysł, czyli jedne z kluczowych trendów i technologii Przemysłu 4.0 dotyczą bowiem w równym stopniu procesów wytwarzania, co logistyki. Jak zauważa dr Köckler, przyszłość tego sektora zależy od innowacyjności procesów logistycznych, które będą w stanie obsłużyć coraz bardziej skomplikowane (a zarazem coraz krótsze w czasie) łańcuchy dostaw. Przykładowo, bez wysoko zautomatyzowanych magazynów, w których wszystkie procesy są zarządzane komputerowo, a roboty pracują dzień i noc, przemieszczając się autonomicznie i dostarczając towary we właściwe miejsce, we właściwej ilości i o właściwym czasie, realizacja postulatu dostawy jeszcze tego samego dnia (same day delivery) formułowanego przez branżę e-commerce, jest z oczywistych powodów niemożliwa. – Biorąc pod uwagę błyskawiczne tempo integracji procesów logistycznych i produkcyjnych, będziemy w stanie zaoferować zwiedzającym całościowy obraz obecnych i przyszłych rozwiązań lokujących się w obszarze logistyki przyszłości – podsumowuje Köckler.

Energia dla produkcji i elektromobilność

Tematyce energetycznej poświęcono najmniej miejsca, i to zarówno podczas oficjalnej konferencji, jak i towarzyszącej jej wystawy. W zasadzie jedyną firmą prezentującą rozwiązania bezpośrednio z tego obszaru był ZIEHL-ABEGG, na którego stoisku zobaczyć można było budowę i działanie modułowego, energooszczędnego systemu wentylacyjnego ZAcube, przeznaczonego do modernizacji istniejących systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jednak jak deklarują organizatorzy targów, energetyka, zwłaszcza w kontekście elektromobilności, będzie szeroko obecna na tegorocznych Hannover Messe. 

Wszyscy mówią o elektromobilności, ale fakty są takie, że istniejące sieci przesyłowe nie są gotowe na upowszechnienie się samochodów elektrycznych – wyjaśnia dr Köckler. Problem polega na tym, że elektromobilność generuje wyższe szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż obecnie. Co więcej, eMobilność nie jest w stanie spełnić swojej obietnicy „ekologiczności” i zrównoważonego rozwoju tak długo, jak energia, której używa, nie pochodzi w całości ze źródeł odnawialnych.

Firmy energetyczne oraz władze metropolii na całym świecie łączą więc wysiłki w obliczu wyzwań, jakie stawia elektromobilność, zaczynając od budowy niezbędnej infrastruktury. Inicjatywy te obejmują m.in. zapewnienie odpowiedniej gęstości stacji ładowania, modernizację sieci przesyłowych oraz budowę elektrycznych „super autostrad”. A wszystko to sprowadza się do integracji cyfrowej – wyzwania polegającego na inteligentnym połączeniu w jeden, skoordynowany i bezawaryjny system trzech elementów: pojazdów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii oraz infrastruktury do jej magazynowania. Jak do tego problemu podejść w praktyce i jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje rynek – tego mamy dowiedzieć się już podczas najbliższej edycji targów przemysłowych w Hanowerze.

Meksyk przekracza oczekiwania

„México excede expectativas” brzmi hasło promujące Meksyk jako kraj partnerski Hannover Messe 2018, i z pewnością będzie widoczne w wielu miejscach na terenie Targów Hannowerskich (o ile tylko Meksyk nie popełni błędu, który w 2017 roku popełniła Polska, i w pełny sposób wykorzysta możliwości promocyjne, wizerunkowe i marketingowe, jakie daje tytuł kraju partnerskiego Hannover Messe). Co ciekawe, Meksyk będzie pierwszym krajem latynoamerykańskim o tym statusie.

Meksyk zajmuje 24 miejsce w rankingu „Atlas of

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (5)

Economic Complexity” publikowanym przez Uniwersytet Harvarda wspólnie z Massacusetts Institute of
Technology. Tak wysoką pozycję kraj ten zawdzięcza szerokiemu know-how w obszarze produkcji oraz zdolności do opracowywania, wytwarzania oraz eksportu wysoko zaawansowanych produktów. Dość powiedzieć, że Meksyk jest dwunastym importerem i trzynastym eksporterem na świecie (w tym czwartym na świecie eksporterem samochodów oraz największym na świecie eksporterem telewizorów z płaskim ekranem), należy również do pierwszej dziesiątki krajów o największej liczbie patentów. Nic więc dziwnego, że Meksyk przyciąga kapitał zagraniczny – inwestycje bezpośrednie w okresie administracji prezydenta Peña Nieto złożyły się na kwotę 163 miliardów dolarów, generując ponad trzy miliony nowych miejsc pracy w różnych sektorach.

Te robiące wrażenie liczby są wynikiem udanej transformacji Meksyku w kierunku globalnej gospodarki – powiedział podczas konferencji prasowej ambasador Meksyku w Berlinie, Rogelio Granguilhomme. – Jest oczywiste, że dużo zawdzięczamy naszej geostrategicznej pozycji, łącząc Amerykę Północną z Południową oraz leżąc na osi między Europą a Azją Pacyficzną. (…) Meksyk jest przekonany, że Hannover Messe zapoczątkuje nowy rozdział we współpracy bilateralnej Meksyku i Niemiec oraz że targi staną się platformą sprzyjającą rozwojowi współpracy gospodarczej i handlowej między Meksykiem a Unią Europejską. Jak Państwo wiedzą, spodziewamy się szybkiego zakończenia prac nad nowelizacją umowy o wolnym handlu między Meksykiem a Unią Europejską. Mamy nadzieję, że zaowocuje ona lepszymi niż dotychczas warunkami do wykorzystania nowych możliwości, jakie pojawiają się w obszarze handlu i inwestycji. – konkluduje Granguilhomme.

Meksyk będzie reprezentowany przez ponad 160 firm, instytucji oraz przedstawicieli świata biznesu i polityki. Główny pawilon narodowy zlokalizowany będzie w hali 27, mniejsze ekspozycje tematyczne znajdą się w halach 2, 5, 6, 13, 17 i 21.

Targi Hannover Messe 2018 odbędą się w dniach 23–27 kwietnia.

Autor: Seweryn Ścibior, mat. pras. Deutsche Messe AG


Przeczytaj także

Kolejna Gazela Biznesu dla KUKA Roboter
Niedawno rozstrzygnięty został plebiscyt „Gazele Biznesu“. Wyróżnienie co roku otrzymują najprężniej rozwijające się firmy z wielu sektorów przemysłu. W zestawieniu nie mogło zabraknąć firmy KUKA –... więcej »
Automation Fair 2017
„Naszą strategią jest urzeczywistnienie czwartej rewolucji przemysłowej” deklaruje Blake Moret, prezes Rockwell Automation. Co prawda w oryginale zamiast „Industry 4.0” pada zwrot „The Connected... więcej »
TSN i Ethernet czasu rzeczywistego a przyszłość systemów przemysłowych
Członkowie konsorcjum Avnu wyjaśniają, w jaki sposób komunikacja w czasie rzeczywistym, realizowana przez sieci typu TSN (Time Sensitive Networking) wpłynie pozytywnie na systemy... więcej »
GT85 Polska wprowadza nowe usługi specjalistycznego mycia części produkcyjnych
GT85 Polska, lider dostawców rozwiązań z zakresu technologii mycia przemysłowego w Polsce wprowadza nowe usługi specjalistycznego mycia części produkcyjnych. Bazując na 19-letnim doświadczeniu w... więcej »
Wspomagana robotami linia pakująca działa bardziej wydajnie i ogranicza liczbę pomyłek
Firma Omron dostarcza roboty Delta i systemy wizyjne do inteligentnej linii pakującej owoce papryki Firma Combilo w Waddinxveen (Holandia) specjalizuje się w imporcie, eksporcie, pakowaniu,... więcej »
Polski przemysł: motoryzacja
Przemysł motoryzacyjny w Polsce wciąż notuje doskonałe wyniki. Od ponad dwóch lat rośnie liczba aut wyprodukowanych w naszym kraju. Branża motoryzacyjna, stanowiąca jeden z filarów... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Technovation Forum
2018-03-14 - 2018-03-15
Miejsce: Bydgoszcz
Konferencja Pharma 4.0 2018
2018-03-14 - 2018-03-15
Miejsce: Warszawa
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa
Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy

Katalog

Turck sp. z o.o.
Turck sp. z o.o.
Wrocławska 115
45-836 Opole
tel. 77 443 48 00

zobacz wszystkie
SONDA


tak
nie
nie wiem


Wydania specjalne


Profesjonalne Tłumaczenia Techniczne
O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce